Jarosław. 30 osób uczy się samodzielności w mieszkaniu treningowym
Niepełnosprawność

Jarosław. 30 osób uczy się samodzielności w mieszkaniu treningowym

30 osób bierze udział w zajęciach prowadzonych w nowym mieszkaniu treningowym w Jarosławiu, gdzie uczą się samodzielności. To projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ze wsparciem między innymi PFRON-u.

W zajęciach uczestniczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami. To w sumie 30 osób – podzielonych na grupy, które na tydzień przeprowadzają się z rodzinnych domów do mieszkania treningowego. Tu czuwają nad nimi opiekunowie. Ich zadaniem nie jest jednak wyręczanie kogokolwiek, ale zachęcanie do samodzielnego wykonywania każdej pracy. Niepełnosprawni nie tylko wspólnie przygotowują posiłki, ale uczą się także zasad zdrowego żywienia. A do tego jak spędzać wolny czas. Takie zajęcia potrwają do sierpnia przyszłego roku.

Wartością dodaną tego projektu jest to, że uczestnicy przebywają tu przez 7 dni w tygodniu, z jednej strony osoba niepełnosprawna doświadcza czegoś nowego z przebywania z nowymi osobami, a rodzic odpoczywa od ciągłej pielęgnacji.

W realizacji projektu pomogła dotacja z funduszy unijnych oraz PFRON-u. A także samorząd Jarosławia, który na preferencyjnych warunkach udostępnił dom – mający ponad 350 metrów kwadratowych powierzchni. Rada Miasta podjęła uchwałę aby na 20 lat wydzierżawić ten obiekt właśnie stowarzyszeniu i ten obiekt został przekazany – w ten sposób stara się wspierać stowarzyszenie.

To już trzecie mieszkanie treningowe prowadzone przez jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością intelektualną. W sumie w zajęciach uczących samodzielności bierze udział 94 podopiecznych.

źródło: TVP3 Rzeszów

10 maja 2021