Niepełnosprawność

Jarocin. Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego

Już po raz trzeci Środowiskowy Dom Samopomocy w Jarocinie zorganizował Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego „Camera Hity”. Wzięło w nim udział 10 placówek prowadzących działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Do udziału w festiwalu zaproszono zaprzyjaźnione ośrodki wsparcia z Wielkopolski. Na konkurs przesłano 20 plakatów reklamujących film lub baśń wykonanych w 10 placówkach prowadzących zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Autorami byli uczniowie z Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie, uczestnicy zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Jarocinie, jak również Środowiskowych Domów Samopomocy z Dobieszczyzny, Czermina, Fabianowa, Gostynia, Pleszewa i Wrześni. Swoje dzieła wystawili również gospodarze, czyli ŚDS z Jarocina. Wszystkie plakaty można oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Będzie ona czynna przez około miesiąc. Ci, którzy nie mają okazji dotrzeć do muzeum, mogą je zobaczyć na stronie internetowej Jarocińskiego Stowarzyszenia „Pomost”, które prowadzi  ŚDS.

Przed pandemią ŚDS organizował festiwal filmowy „Camera Hity”, ale z powodu ograniczeń nie było możliwe realizowanie nagrań w większych grupach. Stąd w 2021 roku zrodził się pomysł na wykonanie nowych wersji plakatów do dobrze znanych hitów kinowych.

W poniedziałek (29 maja) odbył się wernisaż wystawy oraz rozstrzygnięcie konkursu. W muzealnej sali zebrało się niemal sto osób. Przybywających do pałacu Radolińskich witali bohaterowie filmowych hitów – „Elvis” i „Bridget Jones”. Na potrzeby wystawy zgłoszone prace zostały wydrukowane przez organizatora w dużym formacie. W trakcie wernisażu wręczono  „Laur Publiczności”. Głosowanie w tej kategorii odbywało się internetowo. Zwyciężył plakat do filmu ,,Agent XXL 5” wykonany w ŚDS w Pleszewie. Drugie miejsce zajął plakat ,,Rodzina Adamsów” autorstwa ŚDS we Wrześni, a trzecia lokata przypadła ŚDS w Gostyniu za plakat do ,,Pulp fiction”.

Źródło: oprac. za jarocinska.pl. Zdjęcie organizatora.

1 czerwca 2023