News

Jak pomagają Polacy? Wyniki ubiegłorocznych badań

Jak wynika z badań w czasie pandemii aż 76 proc. osób w naszym kraju angażowało się w pomoc i działania dobroczynne. Ponad 2/3 Polaków bierze udział w różnych akcjach dobroczynnych – wynika z ogólnopolskiego badania dotyczącego dobroczynności na zlecenie m.in. Fundacji WWF Polska, UNICEF Polska i Banku Żywności SOS w Warszawie.

Najczęściej ankietowani pomagali finansowo (53 proc.), ale dużo osób przekazywało również dary rzeczowe (37 proc.). Jak wynika z badań, większość osób pomagających finansowo – na cele dobroczynne przeznaczyła powyżej 100 złotych. Chętniej i więcej pomagają kobiety niż mężczyźni. Co ciekawe, częściej w różne formy pomocy włączały się osoby uczestniczące w praktykach religijnych niż niepraktykujący.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w zeszłym roku – najczęściej badani deklarowali pomoc osobom chorym, w tym dzieciom (54 proc.). Ale nie tylko. Na wysokiej pozycji pojawiła się pomoc osobom niepełnosprawnym oraz inicjatyw dedykowane zwierzętom (i tu i tu 39 proc.). Badania zostały przeprowadzone w połowie 2021 roku w ramach współpracy: ABR SESTA Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacji WWF Polska, SYNO Poland, UNICEF Polska.

Natomiast według badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji DKMS przez agencję badawczą Biostat wynika, że prawie 34 procent ankietowanych preferuje udzielanie pomocy innym w formie materialnej, innej niż pieniężna. To najczęściej czynna forma pomocy – jaką jest na przykład wolontariat albo wsparcie duchowe czy psychiczne.

Co ciekawe w trakcie pandemii bardzo często ankietowani pomagali poprzez: przekazywanie 1 procenta podatku (3/5 badanych), wsparcie zbiórek żywności (prawie 1/3 respondentów), dostarczanie zakupów dla chorych na koronawirusa (więcej niż ¼ badanych), a także poprzez pomoc w schroniskach dla zwierząt czy oddawanie krwi.

Źródło: oprac. za stacja7.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

31 stycznia 2022