Niepełnosprawność

Gdynia. Rozpoczęto budowę dziennego ośrodka opieki wytchnieniowej

W Gdyni wbito pierwszą łopatę pod budowę wyjątkowego miejsca – Dziennego Ośrodka Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych”. Rodzice osób niepełnosprawnych do 25 roku życia będą mogli zostawić tu swoje dziecko pod opieką np logopedy, rehabilitanta, czy na różnych zajęciach – w tym czasie będą mogli załatwić swoje sprawy, czy po prostu odpocząć.

Obiekt powstaje przy Centrum Rehabilitacji Ośrodka Wczesnej Interwencji. Będzie oferował pomoc w godzinach od 7:30 – 19:30 osobom niepełnosprawnym do 25 roku życia. „Marzenia nareszcie stały się faktem” – cieszą się rodzice osób niepełnosprawnych, dla których takie miejsce, to ogromna pomoc – np, gdy trzeba coś załatwić, a dziecka nie ma, z kim zostawić, albo, gdy niepełnosprawnym dzieckiem opiekuje się jedynie matka.

W ramach Ośrodka Opieki Wytchnieniowej powstanie również ogólnodostępna kawiarnia – Cafe Koło. W czasie, gdy dziecko będzie miało np zajęcia z rehabilitacji – rodzic będzie mógł się tu zrelaksować. Takie kawiarnie funkcjonują już na całym świecie. Pierwsza taka kawiarnia społeczna na Pomorzu – powstała w sercu Gdańska. W „CieKawej” pracuje sześć osób – cztery z nich to osoby niepełnosprawne. Planowany termin ukończenia Ośrodka Opieki Wytchnieniowej w Gdyni – to maj 2022 roku.

Źródło: oprac, za TVP3 Gdańsk. Zdjęcie ilustracyjne – Pexels

19 sierpnia 2021