Bez kategorii

Gdynia. Razem przeciw przemocy

10 grudnia br, w formule online odbyła się miejska konferencja pt. „System wsparcia dla osób dotkniętych przemocą” podczas której podsumowano rok pracy Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni oraz tegoroczną kampanię społeczną „Biała wstążka”.

Zespół Interdyscyplinarny w Gdyni został powołany w 2010. W jego skład wchodzą przedstawiciele m.in. policji, pomocy społecznej, straży miejskiej, wydziałów Urzędu Miasta, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowego Urzędu Pracy, kuratorów sądowych, placówek specjalistycznych, organizacji pozarządowych, ochrony zdrowia, oświaty, prokuratury i żandarmerii wojskowej.

Podczas konferencji odbył się m.in. panel dyskusyjny. Poruszono w nim tematykę związaną z utrudnieniami komunikacyjnymi w codziennej pracy, spowodowanymi pandemią. Dotyczy to problemów w kontaktach zarówno z osobami uwikłanymi w przemoc jak i pomiędzy samymi specjalistami.

Czas obostrzeń, ograniczenia bezpośredniego dostępu do różnych instytucji obciążył pracę członków Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych dodatkowymi trudnościami. Bardzo mocno uwidocznił się brak bezpośrednich spotkań. Pomimo tych trudności w tym roku odbyło się ok. 600 posiedzeń grup roboczych zarówno stacjonarnych, jak i zorganizowanych z użyciem zdalnych środków komunikacji.

Do 6 grudnia wszczęto 275 procedur „Niebieskiej Karty” z czego 149 zostało już zakończonych. Więcej niż połowa zakończyła się z powodu ustania przemocy w rodzinie, dzięki uruchomieniu systemowego wsparcia m.in. w postaci pracy socjalnej, różnego rodzaju terapii oraz wsparcia asystentów rodzin, kuratorów i dzielnicowych.

W ubiegłych latach, przed pandemią, średnia liczba wszczynanych procedur w Gdyni oscylowała w okolicach 300. Tak więc trwająca od 2020 roku pandemia nie wpłynęła na wzrost liczby wszczynanych procedur Niebieskiej Karty. Osobami najczęściej doznającymi przemocy w rodzinie cały czas są kobiety – to ciągle około 80 procent przypadków.

Podczas spotkania podsumowano także 13. edycję kampanii społecznej „Biała wstążka”, której głównym współorganizatorem obok MOPS w Gdyni był w tym roku Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Czwarta fala pandemii wymusiła zmiany w harmonogramie wydarzeń, ale pomimo trudności udało się zorganizować w szkołach m.in. cykl różnorodnych warsztatów i spotkań (także online), rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs na spot kampanii, młodzież przygotowała i nagrała również wykonywane przez siebie utwory muzyczne.

Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni:

– Chciałabym bardzo serdecznie podziękować naszym partnerom i wszystkim instytucjom i organizacjom, które zarówno w tym roku, jak i wcześniej tworzyły tę kampanię w naszym mieście. Cieszy zwłaszcza tak duże zaangażowanie gdyńskiej młodzieży. Kampanie społeczne jako takie są niezwykle istotnym elementem podnoszenia świadomości w różnych obszarach, a „Biała wstążka” to kampania szczególna, którą przez lata staraliśmy się skroić na naszą lokalną, gdyńska miarę. Oprócz zwracania uwagi na problem, jakim jest przemoc wobec kobiet, jej głównym zadaniem jest informowanie mieszkańców o miejscach w Gdyni, w których osoby uwikłane w przemoc mogą znaleźć pomoc. Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich tym bardziej jestem pod wrażeniem, że  uczniowie i nauczyciele stanęli na wysokości zadania i udało się przygotować tegoroczną edycję. 

Źródło: oprac. za gdynia.pl. Zdjęcie – archiwum MOPS.

11 grudnia 2021