Video

Gdańsk. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Małe domy muszą być w ustawie”

W przeddzień Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w sobotę 1 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się spotkanie, podczas którego zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Małe domy muszą być w ustawie”. To już kolejny rok walki toczonej przez rodziców osób z autyzmem, by ich dorosłe dzieci mogły zamieszkać we wspólnotach domowych – małych domach z indywidualnym wsparciem, w społeczności lokalnej.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w tym roku obchodzony był w niedzielę, 2 kwietnia. Tego dnia, w imię solidarności z osobami autystycznymi i ich rodzinami, podświetlane były na niebiesko budynki na całym świecie.

Przez cały kwiecień, Miesiąc Wiedzy o autyzmie,  będą poruszane między innymi dwie ważne kwestie:

  • budowy społeczeństwa włączającego dla osób z autyzmem
  • oraz systemowego rozwiązania problemu dorosłych osób z autyzmem, połączonym z niepełnosprawnością intelektualną,ą, potrzebujących stałego wsparcia, które powinny znaleźć miejsce do życia w niewielkich wspólnotach domowych. Jest to temat ogólnopolskiej kampanii Porozumienia AUTYZM-POLSKA, zrzeszającego 38 organizacji, w tym Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

W Europejskim Centrum Solidarności w sobotę, 1 kwietnia spotkały się osoby z autyzmem, ich rodziny, a także ludzie, którzy bezinteresownie oddają na ich rzecz swój czas, umiejętności i wspierają ich finansowo.

Podczas spotkania osobom szczególnie zaangażowanym w pomoc i integrację osób z autyzmem wręczono odznaki Przyjaciela Osób z Autyzmem. Otrzymali je: prof. Joanna Fac-Beneda, była prodziekan ds. studenckich UG, Izabela i Waldemar Chronowcy z firmy Mila, Adam Parchimowicz i Jakub Marciniak z firmy Apilia oraz uhonorowana jeszcze w ubiegłym roku Dorota Abramowicz z Zawsze Pomorze.

Na koniec spotkania wszyscy goście, trzymając w dłoniach niebieskie kartki z hasłem tegorocznej kampanii: „Małe domy muszą być w ustawie”, stanęli do wspólnego zdjęcia.

Źródło tekstu i zdjęcia: zawszepomorze.pl.

3 kwietnia 2023