Bezdomność

Gdańsk. Autobus SOS zakończył sezon, ponownie ruszy jesienią

Autobus SOS zakończył czwarty sezon pomocowy. Akcja ruszy ponownie jesienią. Środki na działanie autobusu SOS w Gdańsku zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na zlecenie MOPR zadanie realizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użyczyła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Od początku października 2020 roku do 21 maja br. z mobilnego wsparcia korzystało codziennie średnio 60 osób w kryzysie bezdomności. Załoga pojazdu wydała w tym czasie 34937 porcji zupy i 1953 sztuki ciepłej odzieży, m.in. swetry, czapki, kurtki i szale.

Na miejscu potrzebujący otrzymywali też informację o wsparciu dostępnym w Gdańsku. Mogli też skonsultować się z ratownikiem medycznym.

Służby miejskie apelują do gdańszczan o czujność i zgłaszanie przypadków, w których osoby bezdomne mogą potrzebować pomocy. Informacje można przekazywać do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku (tel. 58-522-38-20), a także straży miejskiej (tel. 986) oraz policji (tel. 997 i 112).

Sygnały takie można też zgłaszać streetworkerom Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta za pośrednictwem specjalnej aplikacji Arrels. Mieszkańcy mogą ją bezpłatnie zainstalować na swoim smartfonie za pośrednictwem Google Play lub Apple Store. Dzięki niej natychmiast można przekazać informację np. o miejscu przebywania potrzebującego człowieka, jego stanie zdrowia.

Sławomir Kunkel z TWP „Przystań”, koordynator działania „autobusu SOS – pomoc”:

– Za nami czwarty już sezon akcji, który pokazał, jak ważna i potrzebna to inicjatywa. Nie byłoby sukcesu, gdyby nie dzielna załoga, która każdego wieczora wyruszała w trasę autobusem użyczonym przez GAiT. Czasem w rozdawaniu posiłków pomagali sami kierowcy pojazdu, za co również im dziękujemy. Nieodzowne było także wsparcie mieszkańców, którzy na potrzeby akcji dostarczali odzież dla potrzebujących. Za sprawą duszpasterstwa akademickiego „Górka” osoby w kryzysie bezdomności otrzymały świąteczne paczki w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Z całego serca dziękuję naszej dzielnej załodze, kierowcom, Gdańskim Autobusom i Tramwajom, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie oraz władzom Gdańska. Szczególne podziękowania kieruję do Przemysława Rysia, z którego inicjatywy autobus po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2017 roku.

źródło: oprac, na podstawie wiadomości Radia Gdańsk

26 maja 2021