Aktualia

DPS-y na godziny. Jest taki plan rządu

Zapowiadają się zmiany w przepisach Ustawy o pomocy społecznej odnośnie DPS. Po nowemu pobyt osób starszych i schorowanych będzie mógł być w uzasadnionych przypadkach nawet możliwy na parę godzin albo kilka dni. 

Krewni osoby niesamodzielnej będą mogli umieścić ją na parę dni albo godzin w domu pomocy społecznej. Takie są przewidywane zmiany w przepisach. Chodzi o nowe regulacje w projekcie nowelizacji Ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jego przyjęcie zaplanowano na I kwartał 2023 roku.

Propozycja dotyczy osób, które zajmują się osobami schorowanymi, wymagającymi prawie całodobowej lub całodobowej opieki, ale tymczasowo nie mogą jej sprawować. To przykładowo dlatego, że ci opiekunowie sami zachorowali albo muszą mieć czas na załatwienie swoich osobistych, służbowych albo urzędowych spraw.

– Temat nowych regulacji, które znajdują się w projekcie z dnia 25 listopada 2022 roku o zmianie Ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw jest na etapie prac legislacyjnych – zaznacza Marta Frankowska, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. – To powoduje, że nie jesteśmy w stanie aktualnie przewidzieć, jak w formule końcowej dokument ten będzie wyglądał. Niemniej jednak w perspektywie będzie to przepis powszechnie obowiązujący, który nakłada na gminę, a w ślad za tym na jednostki organizacyjne pomocy społecznej, obowiązek realizowania zadań we wskazanej formule, co też jako Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zgodnie literą prawa, będziemy czynić.

Dzisiaj wiadomo, że usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego – wg projektu – obejmowałyby nie tylko sam pobyt na doby, ale też opiekę, pielęgnację, wyżywienie i inne usługi, świadczone przez DPS dla pensjonariuszy. Powstałaby też inna forma pomocy, tzn. dzienna, w ramach której osoba podopieczna przebywałaby w placówce kilka godzin (nie mniej niż 4 godziny, ale nie więcej niż 12 godzin dziennie) i jednocześnie nie więcej niż 30 dni w roku, a w uzasadnionych przypadkach 60 dni. Podobny limit 60 dni dotyczyłby pobytu w wymiarze dobowym.

Formalności mają zostać ograniczone. Podstawą wydania decyzji o umieszczeniu osoby w placówce będzie oświadczenie o jej sytuacji osobistej i dochodowej. Ta druga będzie wiązała się z odpłatnością za pobyt. Wysokość opłat za godzinę czy dobę pobytu będzie określać rada gminy lub powiatu, prowadzącego dany DPS.

Źródło: oprac. za pomorska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

4 stycznia 2023