News, Uchodźcy z Ukrainy

Co zrobić, aby Polska była gościnna dla Ukraińców?

Migracja uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy do Polski sprawia, że nasz kraj staje przed szeregiem niespotykanych dotąd wyzwań. Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą zagwarantować migrantkom i migrantom odpowiedni dostęp do rynku pracy, edukacji czy ochrony zdrowia. Podejmujemy wysiłki w przeciwdziałaniu dezinformacji antyukraińskiej. Zastanawiamy się nad tym, jak możemy pomagać obywatelkom i obywatelom Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju. 

O tych zagadnieniach mówić będą ekspertki i eksperci podczas konferencji „Gościnna Polska 2022+ – wokół raportu”, która odbędzie się 6 grudnia 2022 roku na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Wydarzenie, które jest współorganizowane przez Uniwersytet SWPS i think-tank WiseEuropa przy wsparciu Fundacji Orange, poświęcone będzie warunkom wdrażania dziesięciu kluczowych rekomendacji z raportu „Gościnna Polska 2022+”. W dokumencie tym znalazły się analizy konkretnych rozwiązań w obszarze, m.in. rynku pracy, integracji społecznej czy ochrony zdrowia w kontekście obecności w naszym kraju uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Celem twórców raportu było zbudowanie przemyślanej polityki wsparcia odbudowy i przyszłości Ukrainy poprzez solidarność, współpracę i przede wszystkim tytułową gościnność.

Podczas konferencji głos zabiorą autorki i autorzy raportu, ekspertki i eksperci z zakresu migracji oraz przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Będą dyskutować o warunkach wdrażania kluczowych rekomendacji przedstawionych w dokumencie: o konkretnych rozwiązaniach niezbędnych na rynku pracy, w obszarze edukacji, w systemie ochrony zdrowia, integracji społecznej – tak, aby nasza gościnność nie skończyła się po kilku miesiącach.

W wydarzeniu udział wezmą także naukowczynie i naukowcy z Uniwersytetu SWPS. M.in. dr Maria Baran oraz prof. Karol Olejniczak opowiadać będą o rekomendacjach w zakresie polityk publicznych (m.in. uczestnictwa w rynku pracy, korzystania z oferty edukacyjnej czy dostępu do ochrony zdrowia), a dr Michał Boni, który będzie jednym z prowadzących całe spotkanie, weźmie udział w debacie na  temat dezinformacji antyukraińskiej w Polsce.

Wydarzenie odbywa się w formie stacjonarnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą zgłaszać się poprzez formularz zgłoszeniowy.

Źródło informacji: WiseEuropa. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

29 listopada 2022