Wykluczenie społeczne

Choroszcz. Gmina funduje mieszkańcom opał na zimę

Już ponad 500 metrów przestrzennych bezpłatnego drewna ofiarowała gmina Choroszcz potrzebującym mieszkańcom. W obecnym sezonie grzewczym gmina przekazała nieodpłatnie 122 metry przestrzenne opału mieszkańcom. Akcja, rozpoczęta jesienią 2017 roku, z powodzeniem trwa do dziś.

Drewno, które co najmniej dwa razy do roku (jesienią i wiosną) jest dostarczane mieszkańcom gminy, pozyskiwane jest z wycinki drzew z terenów gminnych, na których planowane są realizacje i inwestycje. Drewno trafia do potrzebujących mieszkańców już pocięte, do domów rozwożą je pracownicy gminy. Najbardziej potrzebujący wskazywani są przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choroszczy.

Ośrodek na podstawie swojej wiedzy na temat środowiska społecznego, znając potrzeby niezamożnych mieszkańców gminy Choroszcz, czy też mieszkańców borykających się na co dzień z innymi uciążliwościami życia (np. wskutek dotkliwych, nieuleczalnych chorób czy niepełnosprawności) typuje odbiorców bezpłatnego opału.

– Piąty rok z rzędu wspomagamy najbardziej potrzebujących mieszkańców z naszej gminy – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. – Cieszę się, że ta pomoc stała się już u nas rodzajem tradycji. W ten sposób pomagamy ludziom przetrwać chłody, zwalniamy ich domowe budżety z koniecznego wydatku. A i dla nas samych motywujące jest to, że robimy więcej niż obligują nas do tego ustawy i procedury – dodaje burmistrz Choroszczy.

Bezpłatny opał dostarczono już do Izbiszcz, Paniek, Oliszek, Barszczewa, Złotorii, Porosłów, Krupnik czy Klepacz, a także miasta Choroszcz.

Źródło: oprac. za bia24. Zdjęcie – fot. UM Choroszcz.

3 października 2021