News, Przemoc domowa

Centrum Praw Kobiet podsumowało rok 2020

Fundacja Centrum Praw Kobiet jak co roku publikuje podsumowanie, w którym wymienia jakie działania udało jej się podjąć w ciągu minionych 12 miesięcy. Właśnie poznaliśmy bilans działalności CPK za rok 2020. 

2020 na długie lata zostanie zapamiętany jako rok wybuchu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa, która odcisnęła swoje piętno także na sytuacji kobiet doświadczających przemocy domowej. Będący konsekwencją pandemii lockdown i dystans społeczny wpłynęły na znaczący wzrost przemocy domowej wobec kobiet i dzieci.

W czasie lockdownu całodobowy telefon interwencyjny fundacji CPK dzwonił niemal dwa razy częściej niż przedtem. Przeorganizowano pracę, aby móc udzielać pomocy zdalnie, utworzono nowe, bezpieczne kanały kontaktu, a bezpieczne schronienie w Warszawie działało (i działa) przez cały czas.

Okres wakacji przyniósł nowe zagrożenie dla praw kobiet w Polsce i ochrony pokrzywdzonych przemocą. W lipcu wysocy rangą politycy opcji rządzącej zapowiedzieli podjęcie kroków ku wypowiedzeniu Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – czyli tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej. Premier Mateusz Morawiecki skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego, który ma zbadać zgodność Konwencji z polską konstytucją.

Z kolei jesień to kolejna próba zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce – prawa będącego i tak jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Od 22 października regularnie na ulicach polskich miast trwają demonstracje i blokady, w których aktywnie CPK uczestniczy, równocześnie przystępując do obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja bez kompromisów”, który przedstawi projekt ustawy w sposób kompleksowy chroniący prawa reprodukcyjne w Polsce.

W drugiej połowie 2020 roku weszła w życie ustawa o natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej. To bardzo ważny przepis, europejski standard, o wprowadzenie którego od lat zabiegało Centrum Praw Kobiet, między innymi poprzez petycję „Domy dla ofiar, nie dla kata!”. Odpowiednie stosowanie tego przepisu wydatnie zwiększa bezpieczeństwo osób pokrzywdzonych przemocą domową.

W 2020 roku CPK działało także na rzecz zmiany społecznej świadomości dotyczącej praw kobiet. 26 maja, w Dzień Matki, ruszyło z kampanią społeczną „Równość zaczyna się w domu”, poprzez którą nakłaniano mężczyzn do równej, partnerskiej i sprawiedliwej partycypacji w obowiązkach domowych i opiece nad osobami zależnymi.

Z kolei w listopadzie z okazji 16 dni Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć organizacja prowadziła kampanię STOP Kobietobójstwu. To w Polsce wciąż słabo zbadany temat, a wiedza na temat jego skali opiera się na szacunkach, wedle których rocznie w związku z przemocą domową życie traci 400-500 kobiet. Kampanii towarzyszyła petycja, pod którą podpisało się kilkanaście tysięcy osób! W tegorocznych planach jest uruchomienie Obserwatorium ds. Kobietobójstwa.

Jak co roku w grudniu fundacja uhonorowała mężczyzn wspierających prawa kobiet w konkursie Wyróżnienie Białej Wstążki, który organizuje z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier. Dzięki temu konkursowi promowane są odpowiedzialne i godne naśladowania postawy i działania mężczyzn, którzy wspierają kobiety w osiągnięciu pełni praw i wolności.

Organizacja udostępniła też swoje statystyki za rok 2020. Wynika z nich, że w ciągu minionych 12 miesięcy CPK udzieliło pomocy 4717 kobietom. Specjalistki związane z fundacją udzieliły 12885 konsultacji, w tym 5716 psychologicznych, 4294 prawnych oraz 2875 pozostałych (socjalne, rodzicielskie etc.) Ponadto udzielono 4481 konsultacji poprzez całodobowy telefon interwencyjny, a w schronisku CPK bezpieczne schronienie znalazło 29 kobiet oraz 22 dzieci.

***

Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet:

– Rok 2020 był dla Centrum Praw Kobiet rokiem ogromnych wyzwań i wytężonej pracy. Nie podołałybyśmy temu, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców i partnerów! Bardzo dziękujemy za dotychczasowe wsparcie, które nie tylko pozwala nam tworzyć stabilną ofertę pomocową, ale również dodaje nam siły i energii do dalszych działań. W 2021 roku również zachęcamy do wspierania naszych działań – razem trzymamy stronę kobiet! 

źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych CPK

3 marca 2021