Niepełnosprawność

Białystok. 2,6 mln zł z UE na dom dla dorosłych niepełnosprawnych

2,6 mln zł z UE dostanie Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym Jasny Cel na utworzenie w Białymstoku domu dla osób dorosłych niepełnosprawnych z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.16 września  podpisano umowę w tej sprawie.

Dotację z funduszy UE przyznał urząd marszałkowski. Umowę podpisali marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i władze stowarzyszenia Jasny Cel: przewodniczący zarządu Andrzej Jacek Reszuta i wiceprzewodnicząca Anna Marczak.

Dom powstanie przy ul. Św. Rocha, w budynku, który przekazał stowarzyszeniu Zarząd Mienia Komunalnego (miasta Białystok).

„W tym momencie rodzice będą mogli sobie odpocząć. Uważam, że jest to bardzo potrzebne działanie w mieście Białystok i bardzo się cieszymy, że w końcu będziemy mogli to działanie zrealizować” – mówił Reszuta.

Anna Marczak wyjaśniła, że z opieki wytchnieniowej w nowym domu będą mogły korzystać jednocześnie cztery osoby, bo takie są możliwości budynku, choć wiadomo, że potrzeby są znacznie większe.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że projekt Jasnego Celu jest zwieńczeniem działań tego stowarzyszenia. Podkreślał, że inwestycja, o którą starała się ta organizacja, jest potrzebna i ważna jeśli chodzi o opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, aby osoby potrzebujące miały zapewnioną opiekę, mogły być aktywizowane, nie były wykluczone, a ich rodziny mogły odpocząć, bo – jak podkreślał – opieka i nad dziećmi i nad dorosłymi z niepełnosprawnościami nie jest łatwa.

Źródło: oprac. za portalsamorzadowy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

17 września 2022