Nasz temat

Agresja wśród nastolatków

Do internetu co chwilę trafiają filmiki przedstawiające brutalne zachowania młodzieży. Ostatnio do sieci trafiło video przedstawiające brutalny atak na nastolatka. Widać na nim dwóch agresorów bijących leżącego na ziemi chłopaka. Oprawcy kopią go, w końcu jeden z nich skacze na głowę ofiary. Do napaści doszło w Białej Podlaskiej. 

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie, a psychologowie ostrzegają. Według nich mamy ogromny problem, a agresja eskaluje. Jeśli jej nie zatrzymamy, będziemy musieli zmierzyć się z wieloma negatywnymi konsekwencjami.

– To pokłosie m.in. nauki zdalnej – uważa dr Małgorzata Sitarczyk, biegła sądowa w zakresie psychologii, i dodaje: – Wychowanie przeniosło się do wirtualnej przestrzeni, a tam – uwaga – agresja jest powszechna, dopuszczalna i usprawiedliwiona. Agresja stała się wartością, którą warto się pochwalić. Stała się zachowaniem nie tyle niekontrolowanym, ile instrumentalnym, w celu osiągnięcia czegoś, np. popularności.

Zdaniem doktor Sitarczyk, w związku z obserwowaną eskalacją zachowań agresywnych wśród młodzieży, istnieje potrzeba wprowadzenia programów profilaktycznych i wychowawczych, tzw. treningu społecznego. Ci młodzi ludzie muszą zrozumieć, że takie zachowania mają swoje konsekwencje, czasem bardzo tragiczne. Tak było w przypadku 16-letniego Eryka z Zamościa, który został pobity przez swoich rówieśników. Chłopak zmarł, a jego agresorzy zostali zatrzymani w areszcie, gdzie czekają na rozprawę sądową.

Osoby w kryzysie psychicznym lub borykające się z myślami samobójczymi mogą zadzwonić na bezpłatny telefon Centrum Wsparcia – 800 70 2222, który jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, również w święta. Pomoc można znaleźć także na stronie internetowej www.centrumwsparcia.pl.

Źródło informacji: oprac. za radiozet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 marca 2023