News, Przemoc domowa

2 października – Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Data jest nie przypadkowa. Jest to dzień urodzin Mahatmy Gandhiego. Walcząc o prawa społeczne i polityczne w Indiach szerzył bierny opór. Chciał aby ludzie nauczyli się żyć w harmonii, braterstwie i miłości.

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy ustanowiony został w 2006 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie pokoju, tolerancji i bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy i jej przeciwdziałania.

Przemoc nie jedno ma imię. Słysząc to słowo przychodzi nam do głowy przede wszystkim agresja fizyczna. Tymczasem nie zapominajmy że przemoc to też agresja psychiczna, to wszelkie formy zachowań, które sprawiają że druga osoba czuje się zastraszona, poniżona.

Do przemocy psychicznej zaliczamy zastraszanie, grożenie, wyzwiska, przekleństwa, poniżanie, szydzenie, wyśmiewanie, wywoływanie poczucia winy, kontrolowanie, zabranianie kontaktów z innymi osobami. Osoby wobec których stosowana jest przemoc tracą poczucie własnej wartości, nie wierzą, że są w stanie zmienić sytuację, nie wierzą we własne siły i własną wartość, często popadają w depresję. Niejednokrotnie ofiary przemocy stają się sprawcami przemocy, wobec innych słabszych od siebie osób.

Do form przemocy, o której wciąż mało się mówi, należy zaliczyć również przemoc seksualną, czyli: zmuszanie do niechcianych zachowań seksualnych, niechciane obmacywanie, obłapywanie zmuszanie do oglądania filmów pornograficznych i inne. Ofiary przemocy seksualnej rzadko mówią o swoim problemie, doświadczają wstydu, boją się oceny i chcą uniknąć procedur związanych z ich ujawnieniem.

Często zdarza się, że ofiara boi się i nie ma siły zgłosić się po pomoc, a sąsiedzi mimo krzyków za ścianą nie chcą się wtrącać, nie chcą widzieć, nie chcą słyszeć. O stosowanej przemocy domowej w większości przypadków funkcjonariusze dowiadują się podczas podejmowanych interwencji. Głównie są one związane z awanturami domowymi, podczas których nietrzeźwi sprawcy przemocy próbują usprawiedliwić fakt znęcania się nad członkami rodziny np. uzależnieniem od alkoholu. Mitem jest również to, że przemoc w rodzinie występuje wyłącznie w niższych klasach społecznych oraz to, że przemocy takiej doświadczają tylko kobiety.

źródło: naszmazur.pl

3 października 2020