Niepełnosprawność

Zielona Góra. Touch-toury w Teatrze Lubuskim

Osoby niewidome oglądają spektakle teatralne przy pomocy audiodeskrypcji. Niestety nie zawsze jest ona wystarczająca. Czasem elementy dekoracji są zbyt skomplikowane, by słownie je opisać. Wtedy z pomocą przychodzi touch-tour, czyli poznawanie scenografii przez dotyk. Taka opcja jest dostępna również w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.  

Touch-toury odbywają się 45 min. przed niektórymi spektaklami. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z nich bezpłatnie. Chodzi o to, żeby pomóc im jak najlepiej zobrazować sobie sztukę. Nietypowa forma warsztatów ma umożliwić lepsze zrozumienie spektaklu oraz poznanie przez dotyk tego, czego nie można zobaczyć.

Nie zawsze na touch-tour zgłaszają się osoby niewidome. Dziś co prawda przyszły osoby, które widzą, ale aby doświadczenie było jak najciekawsze, każdy chętny dostał czarną opaskę na oczy. Chodziło o to, żeby wysłuchać opisu otoczenia, a później skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością.

Touch-toury odbywają się w ramach projektu „Teatr – widzę, słyszę, rozumiem”, który Teatr Lubuski zaczął wdrażać w 2022 r.

Projekt „Teatr – widzę, słyszę, rozumiem” przewiduje też spektakle z tłumaczem języka migowego. Obejmuje też przystosowanie infrastruktury teatru do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: oprac. za gorzow.typ.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

22 maja 2023