Niepełnosprawność

Zgierz. Nie chcą żyć na marginesie społeczeństwa

Są uzdolnieni, kreatywni i nie chcą żyć na marginesie społeczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną przeszli w czwartek  12 maja ulicami Zgierza do parku, gdzie odbył się przegląd twórczości. Jakie mają problemy, co im przeszkadza, jak chcieliby być traktowani?

Najbardziej bolą ich spojrzenia, wytykanie palcem, omijanie na chodniku, bo niepełnosprawność to nie tylko wady, ale i zalety. Jedni są niebywale inteligentni, drudzy uzdolnieni manualnie.

„Wszyscy, choć tak różni, jesteśmy dokładnie tacy sami i potrzebujemy tego samego. Akceptacji i dobrego słowa” – to miał pokazać marsz, który przeszedł ulicami Zgierza. Tutaj działają tak zwane kręgi wsparcia.

Jak mówi Paweł Jordan ze stowarzyszenia „Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych”, takie kręgi mają zabezpieczać niepełnosprawnych finansowo, społecznie i materialnie. Ale główną ideą jest tworzenie sieci osobistego wsparcia wokół danej osoby, osób życzliwych.

To wsparcie tych osób, które w przyszłości częściowo będą samodzielnie funkcjonować, a inne będą wymagały dodatkowej pomocy.

Takie uroczystości mają wymiar nie tylko informacyjno-edukacyjny. Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, spotkania integracyjne i występy to również część terapii.

Źródło: oprac. za lodz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

13 maja 2022