Przemoc domowa

Zakopane. Kobiety walczą o przyjęcie przez Radę Miasta uchwały antyprzemocowej 

Rada Miasta Zakopane od 9 lat łamie prawo, nie przyjmując uchwały antyprzemocowej. Strajk Kobiet Podhale przypomina o tym serią bannerów pod wspólnym szyldem „Tradycyjne Podhale”. Można na nich przeczytać m.in. „Kochany Mikołaju! Na Święta chciałbym, żeby tata przestał na nas krzyczeć i bić mamusię”.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zobowiązuje wszystkie gminy do przyjęcia Gminnych Programów Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie i wdrożenie wsparcia dla ofiar przemocy domowej. Mimo tego, że ustawa obowiązuje od 9 lat, Rada Miasta Zakopane łamie prawo i nie przyjmuje stosownej uchwały.

W Zakopanem w kilku miejscach, m.in. przy wjeździe do miasta stanęły bannery przypominające o tej sytuacji. Oprócz wspomnianego hasła pojawiają się i takie: „Jak się baby nie bije, to jej wątroba gnije”, „Z okazji świąt życzymy szczęścia, bliskości, miłości” wraz ze zdjęciem pobitej kobiety. Na każdym bannerze znajduje się adnotacja „Rada miasta Zakopanego od 9 lat łamie prawo, nie przyjmując uchwały antyprzemocowej”.

Organizatorki akcji piszą w poście na profilu Strajk Kobiet Podhale:

A my życzymy wszystkim, żeby w końcu było normalnie. I tego, żeby funkcję włodarzy wszystkich miejscowości w Polsce pełnili ludzi faktycznie się do tego nadający, odpowiedzialni, nieumoczeni w układach i układzikach, zorientowani na ludzi, a nie dbający tylko o własne interesy. A przede wszystkim bardziej empatyczni niż np. przewodniczący Rady Miasta Zakopane, który obecność billboardów skomentował w ten sposób: „Widziałem baner, który zawisł przy zakopiance. Mogę na to odpowiedzieć jedynie: nie czas, nie miejsce, brak rozeznania w temacie – kwituje obecnie Jan Gluc. Dodaje, że rada miasta jest na etapie przygotowania kolejnego wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.” (Via Gazeta Krakowska). Otóż, (nie)szanowny panie przewodniczący, w odpowiedzi zacytujemy pańskie słowa: nie czas, nie miejsce i brak rozeznania w temacie. Łamiecie prawo, wycieracie gęby tradycją i jeszcze jesteście z tego zadowoleni. Weźcie się do jakiejś roboty, najlepiej innej niż udawanie, że kierujecie się w swoich działaniach dobrem wspólnoty i społeczności lokalnej. Amen.
PS. Chyba nie zorientował się pan, że Trybunał (podobnie jak wiele innych instytucji) już Wam odpowiedział – ustawa, która nakłada na was obowiązek przyjęcia uchwały o przeciwdziałaniu przemocy, jest zgodna z konstytucją.

źródło: Marketing przy kawie

26 grudnia 2020