Niepełnosprawność

Zabrze. Potrzebne wsparcie dla niepełnosprawnych płetwonurków

Dzięki wspólnej pasji wielu osób, w 2003 roku w Zabrzu, powstało Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków. Niespełna dwie dekady temu, grupę osób połączyła woda. Dziś, dzięki wielu staraniom, pomagają coraz większej liczbie osób.

Stopień niepełnosprawności nie odgrywa roli. W wodzie, swoje granice pokonać może każdy. Członkowie stowarzyszenia zajmują się pływaniem, nurkowaniem, snorkelingiem, czy morsowaniem. Na co dzień działają w Zabrzu. Zajęcia i szkolenia odbywają się głównie na basenie. Jednak nie tylko. Zimą, grupa próbuje swoich sił na otwartych akwenach, w lodowatej temperaturze.

Każdy nadchodzący, letni sezon, to także okazja do sprawdzenia się w plenerowych warunkach, w których po długich przygotowaniach, każdy – na miarę własnych możliwości – może spróbować swoich sił. To właśnie wakacyjny czas, zrodził pomysł organizacji kilkudniowych wyjazdów. Letnie obozy, cieszą się dużą popularnością.

Stowarzyszenie zarezerwowało pobyt nad jeziorem, w woj. lubuskim. Konkretniej – Ośrodek wypoczynkowy Leśnik nad jeziorem Trześniowskim. Na wypoczynek pojedzie 25 osób – wolontariusze, kursanci oraz instruktorzy. Bez osób z zewnątrz, kameralne grono. Każdy członek stowarzyszenia, będzie mógł udoskonalić swoje umiejętności pływackie i nurkowe, zdobyć nową wiedzę, zadebiutować na nowych wodach.

Takie przedsięwzięcie generuje oczywiście koszty. I to wysokie. Szacuje się, że to kwota 27 tys. zł. Miasto Zabrze przeznaczyło na ten cel 4,3 tys. zł. Reszta pieniędzy pochodzi z własnych środków chętnych do wyjazdu. Pieniędzy jest jednak za mało.

By zrealizować cel, stowarzyszenie przystąpiło do projektu w ramach Polak Potrafi. To największa w Polsce platforma crowdfundingowa, opierająca się o nagrody za wsparcie. Drobne robótki ręczne zostały samodzielnie wykonane przez członków stowarzyszenia. By pomóc, wystarczy przejść do witryny, kierującej do panelu logującego. Wystarczy wybrać sumę, za której przelanie, otrzyma się nagrodę. Każda złotówka, przybliża grupę niepełnosprawnych osób do zrealizowania wakacyjnego marzenia.

Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, to przede wszystkim ludzie. Ludzie, z wielu miejscowości w woj. śląskim. Ludzie, którzy kochają wodę. W składzie są instruktorzy nurkowania, instruktorzy pływania, asystenci osób niepełnosprawnych w wodzie, oraz oczywiście osoby niepełnosprawne.

By udało się zrealizować wakacyjny projekt, niezbędna kwota 27 tys. zł. musi zostać zebrana do 7 lipca 2021 roku. Brakuje jeszcze ponad 5 tys. zł.

źródło: Bytomski.pl

29 czerwca 2021