Niepełnosprawność

Rynek pracy bardziej przyjazny dla niepełnosprawnych

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w gospodarkę i rynek pracy, ale bezrobocie nam nie grozi. Otworzyły się nowe możliwości i szanse dla osób z niepełnosprawnością.

Z cząstkowych badań przeprowadzonych w różnych regionach kraju wynika, że wzrósł poziom aktywizacji zawodowej OzN. Powód?

Pandemia przyspieszyła proces cyfryzacji, a wielu pracodawców nie rezygnuje z pracy zdalnej. Firma na tym nie cierpi, a część osób pracuje wydajniej. W trybie zdalnym przestaje mieć znaczenie sprawność fizyczna pracownika, bo większość zadań realizuje za pomocą komputera, w domu. To spowodowało wzrost wskaźników zatrudnienia OzN, a te w kolejnych latach mogą być wyższe. Wzrosły kwoty dotacji i ulg z tytułu zatrudnienia OzN, pracodawcy sięgali po nie częściej, by przetrwać lockdown.

– Z badań przeprowadzonych przez naszą Fundację wynika bowiem, że aż prawie 90 proc. przedsiębiorców poleciłoby zaprzyjaźnionym firmom przyjęcie do pracy OzN, głównie z powodu wysokiej oceny ich profesjonalizmu – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron Plus

Pandemia negatywnie wpłynęła na warunki i miejsca pracy OzN. Pracodawcy ograniczają koszty, zmniejszając wymiar czasu pracy i  zmieniając umowy – na cywilnoprawne.

Choć niektóre branże potrzebują pracowników, wstrzymują się z zatrudnieniem OzN. Bariery są w naszych głowach, dlatego tak ważne są kampanie społeczne, które pokażą pracodawcom możliwości zatrudniania OzN i korzyści, jakie mogą z tego czerpać.

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej STOP Barierom – STOP Covid na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki wsparciu: Fundacji Orlen, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM, Totalizatora Sportowego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

źródło: Super Express

29 czerwca 2021