Uchodźcy z Ukrainy

Zabierzów. Wyremontowano ośrodek dla uchodźców z Ukrainy

W Zabierzowie wciąż działa ośrodek dla uchodźców. Znajduje się w dawnym budynku Urzędu Gminy. Ostatnio zostały wyremontowane pomieszczenia tego obiektu, w których przebywa ponad 20 uchodźców, to kobiety z dziećmi.

Remont, odnowienie pokoi, remont łazienek z układaniem płytek oraz remont kuchni i zakup wyposażenia sfinansowała i wykonała Fundacja Leroy Merlin. Oddanie obiektu po remoncie było świętem zarówno dla przebywających tutaj osób z Ukrainy, jak i ich opiekunów z gminy Zabierzów.

Budynek dawnego Urzędu Gminy niemal do początku wojny na Ukrainie służy uchodźcom. Prawie dwa lata temu, gdy wojna wybuchła, to obiekt w Zabierzowie w kilka dni został dostosowany do potrzeb uchodźców. W trybie natychmiastowym robiono tu łazienki z prysznicami, bo dawny budynek urzędu nie był w nie wyposażony. Dostosowano kuchnię, żeby pilnie przyjąć wówczas około 40 osób.

Fundacja Leroy Merlin wydała na ten remont pomieszczeń dla uchodźców 281 tys. zł. Cały remont trwał trzy miesiące. A za sprawą innej fundacji Habitat for Humanity Poland, wyremontowane pokoje wyposażono w meble: łóżka, sofy, szafki, szafy, komody, stoły i krzesła.

Podczas oficjalnego odbioru prac i otwarcia wyremontowanej placówki dla uchodźców przybyli tu przedstawiciele Urzędu Gminy Zabierzów z wójtem Elżbietą Burtan, prezes Fundacji Leroy Merlin Polska Agnieszka Bolek oraz reprezentanci i pracownicy sklepu Leroy Merlin w Modlniczce, a także przedstawiciele fundacji Habitat for Humanity Poland.

Uchodźcy z Ukrainy mają w Zabierzowie dowożone jedzenie przez firmę cateringową. Gmina otrzymuje wsparcie rządowe po 40 zł dziennie na każdego uchodźcę, a ukraińskie matki otrzymują 500 plus na swoje dzieci. Część z kobiet Ukraińskich pracuje w polskich firmach handlowych, usługowych, niektóre mają pracę tymczasową.

Źródło informacji i zdjęcia: dziennikpolski24.pl.

12 grudnia 2023