Niepełnosprawność

Wrocław. Wkrótce otwarcie drugiego mieszkania opieki wytchnieniowej

Przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu wkrótce zostanie otwarte drugie mieszkanie opieki wytchnieniowej. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością będą mogły w nim za darmo przebywać, gdy ich opiekunowie będą potrzebowali wolnego czasu.

Lokal powstał przy ul. Kamieńskiego 190, na parterze Pensjonatu dla Osób Starszych. Za kilka miesięcy mieszkanie zostanie otwarte dla mieszkańców Wrocławia, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a ich opiekunowie – bliscy, krewni, przyjaciele – potrzebują czasu np. na załatwienie ważnych spraw lub po prostu wypoczynek.

Remontem i dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zajął się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Miasto przeznaczyło na ten cel 150 tys. zł.

Sprzęty w mieszkaniu są zautomatyzowane, aby zapewnić maksymalny komfort osoby korzystającej z mieszkania oraz jej opiekuna. Znajduje się tam łóżko rehabilitacyjne i kąpielowe. Zainstalowano też automatyczny system transportowy, który pomaga bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy pokojami osobom z ograniczoną ruchowością. Przygotowano strefę dla opiekuna, ponieważ przebywający tam wrocławianin lub wrocławianka będzie mieć stałe wsparcie osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Projekt ma się rozpocząć pod koniec trzeciego kwartału tego roku. Nieco wcześniej zostanie ogłoszony nabór. Opieka będzie bezpłatna i finansowana z funduszy unijnych.

To drugie finansowane przez miasto Wrocław mieszkanie wytchnieniowe. Pierwszy taki lokal prowadzi fundacja Potrafię Pomóc. Jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Z kolei MOPS organizuje też opiekę wytchnieniową w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych.

Mieszkanie przy ul. Kamieńskiego powstało w ramach drugiej edycji projektu „SAMO-Dzielni”. Realizuje go fundacja Promyk Słońca w partnerstwie z Gminą Wrocław i MOPS.

Do tej pory w ramach obu projektów udało nam się zrealizować prawie 60 tys. godzin usług asystenckich. Skorzystało i wciąż korzysta z nich ponad 150 osób z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W drugiej edycji projektu rozszerzono wsparcie o dzienną opiekę wytchnieniową w placówce na Krzykach oraz właśnie o opiekę całodobową przy ul. Kamieńskiego.

źródło: oprac. za Gazetą Wyborczą

21 czerwca 2021