Bezdomność

Wrocław. Streetbus z pomocą dla bezdomnych wrócił na ulice 

Streetbus, czyli specjalna linia MPK z pomocą dla bezdomnych znów kursuje po Wrocławiu. Autobus rozpoczyna swój kurs codziennie o godz. 20:00. Na jego pokładzie potrzebujący będą mogli zjeść ciepły posiłek i skorzystać z pomocy wolontariuszy.

Taka forma pomocy wraca na wrocławskie ulice po letniej przerwie. W ubiegłym sezonie specjalny autobus i bus kursowały przez 1 680 godzin, pokonując ponad 16,7 tys. W ramach akcji udało się wydać ponad 66 tys. porcji zupy. Według MPK z pomocy mogło skorzystać blisko 42 tys. osób.

Od wtorku, 5 października Streetbus wrócił na wrocławskie ulice. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznaczy na ten cel 300 tys. złotych.

Partnerem społecznym Streetbusa jest fundacja Homo Sacer, której funkcjonariusze będą pomagać pasażerom podczas przejazdów.

Autobus ma kursować codziennie. Będzie ruszał o godz. 20:00 z ulicy Sieradzkiej i zatrzymywał się na przystankach: „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia i „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. Dodatkowo „na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FAT, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”). Trasa Streetbusa kończy się na ul. Zaporoskiej, gdzie zlokalizowana jest ogrzewalnia dla bezdomnych.

– Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby ten autobus nie był już nikomu potrzebny. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazało jednak, że jest inaczej. Cieszy się on wielkim zainteresowaniem i okazał się bardzo skutecznym sposobem dotarcia do osób w trudnej sytuacji życiowej. Dlatego po raz kolejny wyjechał na wrocławskie ulice – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Źródło: oprac. za tuwroclaw.com. Zdjęcie: MPK Wrocław.

6 października 2021