Bezdomność

Wrocław. Powstanie nowa noclegownia

Zarząd Inwestycji Miejskich szuka firmy, która zaprojektuje i wybuduje noclegownię z ogrzewalnią przy ul. Popielskiego 8 we Wrocławiu. Nowa placówka powstaje z myślą o bezdomnych. Jednorazowo będzie mogła pomieścić 80 osób.

Planowana noclegownia z ogrzewalnią to budynek parterowy. Znajdzie się w niej: 8 pomieszczeń noclegowych (każde dla 10 osób), jadalnia, świetlica, pomieszczenia kuchenne, sala szkoleniowa, dyżurka opiekunów, pokój pracownika socjalnego, pomieszczania biurowe, socjalne i depozytowe, magazyny, materacownia, pralnia z suszarnią, sanitariaty, pomieszczenia towarzyszące.

Dodatkowo przewidziano również m.in. gabinet lekarski i łaźnię. Z ogrzewalni będzie mogło skorzystać jednocześnie 50 osób, a jej pomieszczenia wydzielono osobno dla kobiet, osobno dla mężczyzn. W ramach inwestycji miasto wybuduje także instalacje elektryczne, teletechniczne i wodociągowe. Teren wokół nowej noclegowni ma zostać zagospodarowany. Miasto planuje zasadzić tam tzw. zieleń rekompensującą, zastępczą i kompozycyjną, pojawią się m.in. ławki, oświetlenie oraz wiata z pojemnikami na odpady.

Na zaprojektowanie nowej noclegowni z ogrzewalnią, wybrany w przetargu wykonawca będzie miał do 5 miesięcy od daty zawarcia umowy. Na budowę – do 18 miesięcy. Pielęgnacja zieleni ma odbywać się przez 3 lata od zakończenia budowy. Zarząd Inwestycji Miejskich na oferty zainteresowanych budową firm czeka do 14 kwietnia 2023 r.

Przypominamy, że nowa noclegownia planowana jest także na Różance, przy ul. Weroniki Kumko. W jej tworzenie zaangażowali się studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy opracowali wstępny projekt.

Źródło: oprac. za gazetawroclawska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

28 marca 2023