Niepełnosprawność

Wrocław. CENTRUM BAZA – NATURAlne wsparcie osób niepełnosprawnych

Centrum Aktywności BAZA to pierwsza w Polsce placówka wspierająca Osoby z Niepełnosprawnościami poprzez kontakt z naturą i działania outdoorowe. Centrum mieści się we Wrocławiu, w jednej z dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami sal SWPS.

Sala często jednak świeci pustkami, bo osoby skupione wokół centrum Baza, większość czasu spędzają w naturze.

– Przygoda z Adventure Therapy jako modelem wsparcia osób z niepełnosprawnościami rozpoczęła się dla mnie w 2015 roku w Norwegii, kiedy podczas wizyty studyjnej w Gminie Sandnes poznałam aktywne sposoby organizacji usług opieki wytchnieniowej dla młodych osób z niepełnosprawnością w postaci tzw. “Wilderness Groups” –  mówi Magda Stempska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektów Adventure Therapy w Fundacji Imago. 

Działania, które w ramach Centrum Baza proponuje zespół Fundacji Imago, opierają się na metodach zaczerpniętych z nurtu terapii opartej na kontakcie z naturą, Adventure – i Wilderness – Therapy, których podstawowym założeniem jest to, że kontakt z naturą wzmacnia procesy leczenia i rozwoju emocjonalnego człowieka. Co ważne, zmiany te dokonują się jednocześnie na dwóch płaszczyznach: fizycznej i emocjonalnej. Dzięki byciu w dziczy (Wilderness Therapy) i podejmowaniu realnych, ale możliwych do wykonania wyzwań (Adventure Therapy) uczestnicy lepiej poznają siebie, uczą się nowych umiejętności, pokonują lęki i trenują kompetencje społeczne; często nie zauważając, że wykonywane przez nich czynności są również formą rehabilitacji fizycznej: wzmacniają poszczególne grupy mięśni, stabilizację całego ciała czy poczucie równowagi.

W ramach działań Bazy, Fundacja Imago zaprasza osoby z niepełnosprawnościami w wieku od 15 do 40 lat do wzięcia udziału w górskich wędrówkach (również zimą), zajęciach wspinaczkowych na sztucznej ściance i w skałach, spływach kajakowych, raftingu, pływaniu na Stand Up Paddle czy warsztatach bushcraftingowych. Jednak to nie forma zajęć, ale ich cel – rozwój beneficjentów, jest najważniejszy. Dlatego każdą wyprawę poprzedza dokładna diagnoza potrzeb, potencjału i trudności przeżywanych przez uczestników. A każdy z programów w naturze planowany jest tak, by zawierał również zadania i aktywności wspierające osiągnięcie tego celu.

Więcej informacji można uzyskać w zakładce kontakt na Facebooku: https://www.facebook.com/centrumbaza i pod numerami telefonu: 506734672, 690 504 673

  • Projekt “BAZA PRZYGODY – CENTRUM AKTYWNOŚCI I INTEGRACJI” finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Źródło informacji i zdjęcia – Fundacja Imago.

1 października 2022