News

Wpływ koronawirusa na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Dwa badania fundacji Aktywizacja

Fundacja Aktywizacja przeprowadziła badania dotyczące sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych w czasie epidemii. Badania przeprowadzono w kwietniu i wrześniu.

W kwietniu br., a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre w Polsce i wprowadzono liczne ograniczenia pojawiły się pierwsze sygnały, że osoby z niepełnosprawnościami doświadczają negatywnych zmian, tracą pracę bądź otrzymują informacje o zawieszonych rekrutacjach.

Po pół roku badanie powtórzono. Pierwsze i drugie badanie zostało przeprowadzone na tej samej grupie respondentów. W drugiej edycji badania wzięło udział 367 osób z całej Polski.

Dzięki temu można było dokonać porównania wyników i prześledzić dokładniej losy aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w czasie pandemii.

  • Kluczowe wyniki badania pokazują, że: 78,8 proc. osób z niepełnosprawnościami utrzymuje zatrudnienie.

 W grupie osób pracujących:

– spadł odsetek liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę z 98 proc. do 94,2 proc.,
– wzrósł odsetek liczby osób zatrudnionych na chronionym rynku pracy z 21 proc do 24,9 proc.,
– wzrósł odsetek liczby osób, które w wyniku pandemii koronawirusa pracują w mniejszym wymiarze godzin pracy z 22 proc. do 37,5 proc.

  • 21,2 proc. osób z niepełnosprawnościami nie pracuje.

W grupie osób niepracujących:

– 21,8 proc. utraciło zatrudnienie z powodu pandemii,
– 34,6 proc. nie otrzymało nowej umowy po upłynięciu terminu obowiązywania dotychczasowej,
– 82,3 proc. zwolnionych z powodu pandemii utraciło zatrudnienie w wyniku problemów pracodawcy.

W wyniku porównania danych obu edycji badania należy stwierdzić, że pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy i utrudnionych warunków świadczenia pracy badane osoby z niepełnosprawnościami wykazują się dużą aktywnością na rynku pracy, a także potrzebą pozostania na nim. Jednocześnie z uwagi na wysoki wskaźnik utrzymania zatrudnienia przy jednoczesnym obniżeniu jego jakości należy uznać, że pracownicy z niepełnosprawnością wykazują się dużą adaptacyjnością do warunków rynkowych.

Dużo większa liczba osób z niepełnosprawnościami doświadczyła zmiany warunków zatrudnienia. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest np. obniżenie liczby godzin pracy, a ponieważ osoby z niepełnosprawnościami mają niskie lub bardzo niskie wynagrodzenia więc zmniejszenie liczby godzin skutkuje też zmniejszeniem wynagrodzenia.

źródło: Internet

***

Fundacja Aktywizacja to organizacja pozarządowa zajmującą się aktywizacją i edukacją osób niepełnosprawnych poprzez wykorzystanie technologii komunikacyjno-informatycznych. Jej siedzibą jest Warszawa

25 października 2020