Ważność orzeczeń o niepełnosprawności będzie przedłużona
News, Niepełnosprawność

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności będzie przedłużona

Wielu osobom wkrótce upłynie termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności. Tymczasem komisje orzecznicze są masowo odwoływane w związku z zaleceniami kwarantanny. Fakt ten wywołuje w rodzinach niepokój i zdenerwowanie.

Wydaje się, że niepotrzebnie. Jak bowiem oświadczyła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, w przygotowywanej przez rząd ustawie antykryzysowej wprowadzono zmiany zgodnie z którymi, orzeczenia dla osób niepełnosprawnych które wygasają, zostaną przedłużone. Według projeku orzeczenia o niepełnosprawności, albo o stopniach niepełnosprawności, których ważność upływa po 6 lutym 2020 r., będą ważne do 60 dni od odwołania stanu epidemii. Analogicznemu wydłużeniu będzie podlegać ważność kart parkingowych.

Jak zapewniła, dalej będą realizowane także wypłata świadczeń – 500 plus dla osób niesamodzielnych. W związku z tym, że zostały zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły, ale także warsztaty terapii zajęciowej, czy środowiskowe domy samopomocy, będzie wprowadzony dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi, także dorosłymi.

źródło: RMF24

21 marca 2020