Niepełnosprawność

Warszawa. Ruszyła kolejna kawiarnia sieci „toMY”

Od 27 września, w centrum Warszawy, osoby z niepełnosprawnościami będą gospodarzami kawiarni społecznej sieci „toMY”, która powstała z miłości i potrzeby zapewnienia godziwego życia każdemu człowiekowi. Jednak w głównej mierze jest to miejsce pracy, realizacji pasji, kontaktów społecznych oraz godnego i uczciwego sposobu zarabiania na swoje utrzymanie.

„toMY” to kolejne przedsięwzięcie zespołu ludzi dobrej woli z Fundacji Leny Grochowskiej udowadniające, że wspólnie można zrobić bardzo dużo dobrego. Kawiarnia położona jest w centrum stolicy przy Al. Jerozolimskich 42 i będzie również wykorzystywana na cele kulturalne, a mogła powstać dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście. Lokal będzie trzecim z kolei w sieci kafejek tej marki, po sukcesie przedsięwzięcia w Siedlcach i Gdańsku.

Sieć kawiarni „toMy” to kolejna już inicjatywa Fundacji Leny Grochowskiej — prywatnie żony Władysława Grochowskiego właściciela Grupy Arche, która wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. W nowym miejscu kilkanaście kolejnych potrzebujących osób znajdzie zatrudnienie w charakterze kelnerów, baristów, a także instruktorów warsztatów artystycznych.

W ofercie kawiarni nie zabraknie słodkości i rzemieślniczych wypieków, z których znana jest fundacja. Będzie można również wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz kupić oryginalne wyroby ceramiczne. W lokalu planowane też są liczne wydarzenia kulturalne i integracyjne.

W lokalu znalazło się również miejsce dla profesjonalnej pracowni ceramicznej. To w niej pracownicy z niepełnosprawnością wykonują niepowtarzalne kubki, talerze, patery, a talent i determinacja przekształcają glinę w małe dzieła sztuki. Każdy wyrób jest wyjątkowy ze względu na swoją estetykę i historię. W pracowni organizowane będą również warsztaty ceramiczne, współprowadzone przez utalentowanych artystów z niepełnosprawnością. To doskonała okazja do nauki rzemiosła i wyzwalania kreatywności, połączona z przełamywaniem barier i stereotypów.

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 r. Jej początkowa działalność skoncentrowana była na organizowaniu powrotów repatriantów do Polski i otaczaniu ich wsparciem adaptacyjnym. Z biegiem lat fundacja rozszerzała swoją działalność o wsparcie osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. W tym celu stworzony został Warsztat Rękodzieła Artystycznego, gdzie pracownicy rozwijają swoją aktywność zawodową i społeczną. Obecnie pod marką „toMy” ponad 70 osób z niepełnosprawnością intelektualną — zespołem Downa, Aspergera, w spektrum autyzmu, tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i lnianą odzież oraz rzeźbę.

Oddziały Fundacji funkcjonują obecnie w czterech miejscowościach tj. w Siedlcach, Łochowie, Warszawie oraz w Gdańsku. Powstały tam pracownie ceramiczno-artystyczne, rzeźbiarskie i piekarniczo-cukiernicze, w których osoby z niepełnosprawnościami doskonalą swoje umiejętności oraz zdobywają kompetencje społeczne.

Już niebawem w Wólce Konopnej koło Siedlec otwarta zostanie pierwsza w kraju Eko Farma. To innowacyjne miejsce, które łączy mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością i zatrudnienie w powstającym gospodarstwie społecznym. Tam, przy pomocy współmieszkańców i terapeutów, utrwalane i rozwijane będą umiejętności niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb, załatwiania spraw urzędowych czy też budowania i utrzymywania więzi społecznych i rodzinnych.

Źródło: oprac. za onet.pl. Zdjęcie: materiały prasowe.

27 września 2023