Niepełnosprawność

Opole. Tutaj każdy był zwycięzcą

Jedną z fundamentalnych zasad olimpizmu jest ta mówiąca, że każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Tę zasadę już po raz 13. wprowadziły w życie dzieci z opolskich przedszkoli, które wzięły udział w Integracyjnym Turnieju Gier i Zabaw „Szybciej, dalej, razem”, zorganizowanego przez Przedszkole Publiczne Specjalne nr 53 „Iskierka” w Opolu.

– Przede wszystkim to spotkanie integracyjne, ale chcemy też edukować i pokazywać, że osoby z niepełnosprawnością nie są „inne” – mówi Alicja Kamalska z Przedszkola Publicznego Specjalnego nr 53 „Iskierka” w Opolu. – Celem tej imprezy jest integracja. Chcemy, aby dzieci poprzez sport, poprzez ruch się zintegrowały, żeby zastosowały zasady fair play, no i oczywiście dzisiaj wszyscy są wygranymi.

– Uważam, że to świetna forma edukowania najmłodszych – powiedział Tomasz Wilk, ojciec dziecka z niepełnosprawnością. – Jest sport, jest zabawa, jest dużo śmiechu. Takie dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami, dziećmi zdrowymi. Czują się wtedy w tym całym świecie akceptowane.

– Niepełnosprawni nie chcą być traktowani jak niepełnosprawni i musimy o tym pamiętać – dodaje Władysław Sztefic, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu. – My, dorośli, powinniśmy się uczyć pojęcia integracji. Różnorodność wśród dzieci, wśród społeczeństwa jest normalnością. Każdy z nas ma jakieś ułomności i należy być na to otwartym. Należy szczególnie zwracać uwagę na to, że ten z jakąś tzw. niepełnosprawnością jest też w pełni sprawny, jest też przygotowany do życia tak jak my.

Źródło: radio.opole.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

27 września 2023