News, Niepełnosprawność, Seniorzy

Warszawa: Pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym podczas epidemii

W początkowym okresie pandemii, Warszawa uruchomiła program pomocy dla osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami oraz objętych kwarantanną – poinformował w komunikacie Urząd m.st. Warszawy.

Stołeczni urzędnicy wspólnie z organizacjami pozarządowymi i dzielnicami stworzyli system pomocy „Warszawa Wspiera”, który adresowany jest do osób starszych i potrzebujących, przebywających w dobrowolnej izolacji. Projekt jest realizowany we wszystkich dzielnicach miasta, gdzie działają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy.

Zespoły docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których są robione np. zakupy żywności, leków na receptę, środków higienicznych czy wynoszenie odpadów komunalnych. Zapewnione jest także wsparcie psychologiczne.

Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które działają w dzielnicach udzieliły wsparcia blisko 7 tys. osób objętym kwarantanną oraz blisko 24 tys. mieszkańców z grupy ryzyka, w tym osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami, które są narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci koronawirusa. Wsparcie obejmowało: pomoc żywnościową, pomoc psychologiczną, pomoc w zakresie wykupienia leków i wyrzucania odpadów komunalnych.

Dzięki współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie została przygotowana rezerwa w postaci 5 tys. racji żywnościowych. Każda zawiera 10 kg produktów, które wystarczają do przygotowania trzech posiłków dziennie przez tydzień dla jednej osoby oraz jadłospis opracowany przez dietetyka. Racje żywnościowe przeznaczone są dla osób i rodzin wymagających wsparcia. Z paczek mogą skorzystać osoby, którymi opiekuje się pomoc społeczna, ale także mieszkańcy, którzy z różnych względów znaleźli się w trudnej sytuacji. Z tej formy pomocy korzysta z ok. 420 osób dziennie.

Pomoc w trakcie epidemii skierowana jest także dla osób bezdomnych. Po ulicach Warszawy jeździ Mobilny Punkt Poradnictwa (MPP) – autobus, z którego wydawane są paczki żywnościowe. MPP od marca przekazał ponad 50 tys. paczek żywnościowych.

źródło: komunikat Urzędu m.st. Warszawy

7 sierpnia 2020