Niepełnosprawność

Warszawa. 28. Wielka Gala Integracji – spotkanie pełne WRAŻLIWOŚCI

18 listopada w Warszawskiej Arenie Ursynów odbyła się kolejna, 28. Wielka Gala Integracji. Wielka Gala Integracji to okazja do spotkania osób z różnymi formami niepełnosprawności z całego kraju, a także osób publicznych, polityków, przedstawicieli mediów, firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. 

Gala to też okazja do poruszenia spraw ważnych, zmierzenia się z nowymi problemami dotyczącymi niepełnosprawności, które pojawiają się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jest to również jedyne wydarzenie kulturalne, o takiej skali (ponad 2 tys. widzów), w pełni dostępne, przystosowane do odbiorców ze szczególnymi potrzebami.

Podczas Wielkiej Gali ogłoszono zwycięzców I edycji konkursu Laur Dostępności. Nagrodzono inwestycje prowadzące do likwidacji barier architektonicznych i zwiększające dostępność istniejących budynków. Jako Obiekt publiczny nagrodzony został Urząd Miasta w Biłgoraju. W kategorii Obiekt mieszkalny Laur otrzymał zaś budynek przy ul. św. Teresy 5 w Częstochowie.  Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała zabytkowa kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 6 w Warszawie. Z kolei sam Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał Medal Przyjaciela Integracji.

Tematem przewodnim tegorocznej Gali była wrażliwość i o niej w różnych aspektach życia dyskutowały podczas krótkiej debaty trzy panelistki: Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w BGK, Olga Ślepowrońska, założycielka stowarzyszenia Mudita i Monika Hoffman-Piszera, autorka treści na profilu instagramowym Monika i dzieciaki cudaki.

Wydarzenie zwieńczył swoim koncertem Kamil Bednarek, muzyk, kompozytor, autor tekstów i instrumentalista oraz jeden z najpopularniejszych wokalistów młodego pokolenia, znany doskonale nie tylko miłośnikom muzyki reggae. Podczas Gali wyświetlane były też prace stworzone przez artystów z niepełnosprawnością. Trwała też loteria z nagrodami niespodziankami.

Galę można oglądać – także w wersji z audiodeskrypcją na kanale Integracji na YT.

Źródło informacji i zdjęcia: Internet.

19 listopada 2023