News

Walczą o godne życie. Kolejny protest rodzin osób niepełnosprawnych przed Sejmem

Zapowiadany przez toruńską posłankę KO Iwonę Hartwich protest rodzin osób niepełnosprawnych nie przeszedł w Polsce bez echa. Pod Sejmem 15 kwietnia protestowali rodzice osób z niepełnosprawnościami, którzy od lat borykają się z niedostatecznymi środkami finansowymi na opiekę nad swoimi podopiecznymi.

Wśród protestujących byli rodzice dzieci z niepełnosprawnościami oraz opiekunowie osób dorosłych, którzy cały czas korzystają z usług pielęgnacyjnych i są uzależnieni od pomocy innych osób. Postulowali podwyższenie renty socjalnej z obecnych 1445 zł na kwotę wynoszącą co najmniej najniższe krajowe wynagrodzenie, czyli 3490 zł.

– Zgromadzili się tu rodzice, którzy nigdy nie zrezygnują ze świadczenia pielęgnacyjnego, czyli dalej będą się opiekować swoimi podopiecznymi, chorymi od urodzenia. A jeśli rodzic nie zrezygnuje z tego świadczenia, nie może skorzystać z pomocy proponowanej przez rząd – wskazywała podczas protestu posłanka KO i matka osoby z niepełnosprawnością Iwona Hartwich.- Chcemy podniesienia renty socjalnej do najniższej krajowej. To jest minimum socjalne.

W związku z powyższym grupa rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami zebrała ponad 200 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o podwyższeniu renty socjalnej. Ich celem jest zwiększenie kwoty renty do poziomu pozwalającego na godne życie podopiecznych. W piątek (14 kwietnia) odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw: rządowego dotyczącego świadczenia wspierającego i obywatelskiego, który przewiduje podwyższenie renty socjalnej. Oba projekty zostały skierowane do komisji ds. pracy i polityki społecznej.

– Walczymy wszyscy o godne życie naszych, dorosłych podopiecznych, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji I otrzymują głodową rentę socjalną w wysokości 1445 złotych – pisze na swoim profilu w mediach społecznościowych posłanka Iwona Hartwich.

Źródło: oprac. za tylkotorun.pl. Zdjęcie – fot. Iwona Hartwich.

16 kwietnia 2023