Wałbrzych. Udostępniono kolejne mieszkania dla osób niepełnosprawnych
News, Niepełnosprawność

Wałbrzych. Udostępniono kolejne mieszkania dla osób niepełnosprawnych

Zamiast sklepów – mieszkania dla niepełnosprawnych na wózkach na każdą kieszeń. To propozycja wałbrzyskich urzędników. Miasto zagospodarowuje nieużywane lokale, które po dostosowaniu stają się mieszkaniami dla osób, które o własnym „M” mogły tylko pomarzyć.

W Wałbrzychu obecnie na lokal mieszkalny dla niepełnosprawnych czeka około 21 osób. Nowe mieszkania komunalne powstają w budynkach, które mają windy i są dostosowane, jednak nie każdy może sobie pozwolić na utrzymanie takiego mieszkania. Stąd alternatywa w postaci wykorzystania pomieszczeń, na które na rynku komercyjnym nie ma chętnych.

Dostosowanie jednego pomieszczenia to koszt około 70 tys. zł. W Wałbrzychu w tym roku przystosowano już 5 takich lokali. Mieszkania dla niepełnosprawnych mają specjalne szersze drzwi wejściowe, podjazdy, czy dostosowane łazienki. Zamontowano w nich także centralne ogrzewanie.

Rocznie z wnioskiem o własne mieszkanie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych zgłasza się kilka osób. Czas oczekiwania wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.

źródło: Radio Wrocław

30 lipca 2020