Uchodźcy z Ukrainy

W wyniku migracji uchodźczej wzrosła liczba mieszkańców Polski

Obecnie w Polsce pierwszy raz w historii mieszka ponad 41 milionów osób. Liczba ludności w poszczególnych miastach wzrosła – od 12 proc. w przypadku Białegostoku, do ponad 53 proc. w przypadku Rzeszowa – w wyniku masowej migracji uchodźczej z Ukrainy. To dane zebrane i opublikowane w raporcie Unii Metropolii Polskich. Dokument ma być podstawą do opracowania dalszego planu pomocy zarówno dla samych Ukraińców, jak i samorządów.

Raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse. Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach” został stworzony przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich (UMP), która zrzesza 12 największych miast w Polsce. Przedstawione w dokumencie dane dotyczą okresu od 1 lutego do 1 kwietnia. 

Zostały zebrane przez firmę Selectivv, która użyła geotrappingu. To metoda agregująca informacje z urządzeń mobilnych pozwalająca określić położenie i liczbę dorosłych Ukraińców w Polsce. Zebrane informacje zestawiono z tymi o nadanych numerach PESEL, co pozwoliło oszacować także liczbę ukraińskich dzieci.

Polska jest pierwszym wyborem osób uciekających przed wojną w Ukrainie. UMP podkreśla, że nasz kraj stał się drugim po Turcji państwem przyjmującym największą liczbę uchodźców na świecie.

„Obecnie nasz kraj liczy prawie 41 i pół miliona mieszkańców. Masowy wybór Polski przez uchodźców z Ukrainy nie powinien zaskakiwać. Dlaczego? Bo według danych firmy Selectivv, już przed wybuchem wojny w Polsce przebywało ponad 1,5 miliona Ukraińców powyżej 15 roku życia. Wybuch wojny zwiększył tę liczbę do blisko 3,2 milionów, wliczając dodatkowo dzieci do 14 r.ż.” – czytamy w raporcie.

Jak wynika z zebranych w raporcie danych, przeważająca większość Ukraińców zdecydowała się zatrzymać na dłużej w największych polskich ośrodkach miejskich, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do UMP. W marcu 2022 r. te właśnie miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i którzy mieszkali tu wcześniej – to ponad 2 miliony 200 tysięcy osób.

Autorzy raportu wskazują, że uchodźcy wybierają zazwyczaj miasta im znane choćby z samej nazwy lub takie, które w przeszłości mieli możliwość odwiedzić. Wybór docelowego miejsca pobytu często podyktowany jest także tym, w jakim mieście lub miejscowości mieszka ktoś, z kim uchodźcę łączą bliższe stosunki. Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pobytu mógł być także impuls lub oferta pomocowa ze strony osób prywatnych.

I tak, ludność Białegostoku po wybuchu wojny wzrosła o 12 proc., Warszawy o 15 proc. Gdańska – 34 proc., Katowic – 33 proc., a Rzeszowa aż o 53 proc.

Jak podkreśla UMP, prawie 15 proc. wszystkich uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce mieszka właśnie w Warszawie i przylegających do niej pozostałych miastach i gminach. Łącznie na tym obszarze przebywa 469 628 osób z Ukrainy.

Także Szczecin odnotował, że 13 proc. ludności to uchodźcy z Ukrainy. W Poznaniu stanowią oni 14 proc. mieszkańców, w Lublinie 17 proc., w Krakowie 19 proc., we Wrocławiu 23 proc., w Katowicach i Gdańsku – 25 proc., a w Rzeszowie aż 35 proc.

Źródło: oprac. za interia.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 kwietnia 2022