Przemoc domowa

W 9 śląskich miastach. “Bezpieczne Grupy Wsparcia” dla kobiet dotkniętych przemocą domową

W projekcie, który zakłada utworzenie grup wsparcia w 9 miastach województwa śląskiego udział biorą kobiety doświadczone przemocą w rodzinie. Projekt polega na cyklu warsztatów terapeutycznych odbywających się przez dwa lata, w dwutygodniowych odstępach. Łącznie obędzie 450 spotkań. 

Składają się na to warsztaty organizacyjne, warsztaty z elementami arteterapii oraz szkolenia które będą miały przygotować kobiety do roli „self-adwokatek”. Uczestniczki zdobędą wiedzę z zakresu radzenia sobie z konfliktami, a także co bardzo istotne nauczą się trudnej sztuki asertywności. Szkolenia mają sprawić, że część z nich będzie mogła w przyszłości działać społecznie na rzecz praw kobiet. Dlatego udział w „Bezpiecznych Grupach Wsparcia” ma charakter zarówno terapeutyczny, jak i aktywizacyjny.

Grupy wsparcia utworzono w śląskich miastach takich jak Gliwice, Zabrze, Katowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Bytom, Toszek oraz Zawiercie. Kobiety biorące udział w projekcie do dyspozycji mają wiedzę i wsparcie wykfalifikowanych psychologów, terapeutów, prawników, a także specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Konsultacje odbywają się zarówno stacjonarnie jaki zdalnie.

Kluczowe w projekcie „Bezpieczne grupy wsparcia” są warsztaty z elementami arteterapii, czyli terapii przez sztukę, a konkretnie poprzez malowanie obrazów, tworzenie biżuterii, scrapbooking, decoupage, produkcję świec i kosmetyków. Mają one uwolnić blokady emocjonalne w uczestniczkach oraz zmniejszyć ich wewnętrzne napięcie.

Potrzeba podjęcia działań w kwestii przemocy domowej jest bezapelacyjna, bowiem z danych z 2019 r. wynika, iż nastąpił znaczny wzrost liczby takich przypadków. W 2019 r. odnotowano ich aż 166 tysięcy. Przemoc domowa dotyka najczęściej kobiety i dzieci, jednak mężczyźni również są dotknięci tym zjawiskiem. Sytuacje przemocy w polskich rodzinach dotykają wszystkie środowiska społeczne, niezależnie od wykształcenia, pozycji zawodowej i wieku.

Źródło: oprac. za zaglebiemlodych.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

8 kwietnia 2022