News

W 2022 r. obywatele Ukrainy założyli na polskim rynku rekordową liczbę firm

Od stycznia do września 2022 r. w Polsce powstało niemal 14 tys. ukraińskich firm – wskazano w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Około 54 procent spółek zakładanych przez cudzoziemców jako właścicieli miało obywateli Ukrainy. Eksperci uważają, że poprzedni rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych spółek z kapitałem ukraińskim. Większość z nich chce działać w Polsce po zakończeniu wojny.

W raporcie PIE “Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.” podkreślono, że między styczniem a wrześniem 2022 r. w Polsce powstało 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, a także 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy..

„75 proc. badanych firm otworzyło działalność w Polsce, żeby pozyskać środki dla siebie i rodziny. Jednocześnie 66 proc. z nich deklaruje kontynuację działalności w Polsce niezależnie od sytuacji w Ukrainie” – napisali autorzy raportu.

W Polsce działa ponad 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim. To 25 proc. wszystkich spółek z zagranicznym kapitałem.

„Z dostępnych danych wynika, że 2022 r. może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych spółek z kapitałem ukraińskim. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. powstało już 3,6 tys. podmiotów” – podkreślają analitycy PIE.

W przypadku dużego biznesu główne branże to: handel hurtowy, budownictwo, transport i usługi spedycyjne, pośrednictwo pracy i nowe technologie (zwłaszcza IT).

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych dominują usługi, budownictwo, informacja i komunikacja.

Po wybuchu wojny polski rząd uprościł przepisy w tym zakresie. Pozwolono, aby osoby legitymujące się ukraińskim paszportem mogły prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak Polacy. Dotyczy to również odprowadzania składek na świadczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także identycznych przepisów podatkowych.

Źródło: oprac. za kresy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

11 stycznia 2023