Przemoc domowa

Ustawa antyprzemocowa zabezpiecza także najmłodszych

Ustawa antyprzemocowa zakłada, że osoba, która swoim postępowaniem stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ma natychmiast opuścić mieszkanie. Jeżeli mówimy o założeniach ustawy w kontekście ochrony dzieci, wtedy wyróżnia się dwie sytuacje, w których dziecko doświadcza przemocy ze strony rodzica lub opiekuna bądź jest świadkiem takiej przemocy. 

Jak wyjaśnia ekspertka, mecenas Monika Horna-Cieślak, w obu przypadkach ta ustawa chroni dzieci i mówi jasno, dziecko pozostaje w domu a sprawca przemocy musi opuścić mieszkanie. Dziecko pozostaje w domu, czyli w miejscu, które zna i na co dzień funkcjonuje. To nie dziecko musi szukać schronienia, często w miejscach, które mogłyby nie odpowiadać jego warunkom i potrzebom.

Ustawa antyprzemocowa zakłada postępowanie, które ma na celu wyjaśnić okoliczności stosowania przemocy i dzieci poniżej 15. roku życia składają zeznania tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Najczęściej to będzie miało miejsce, kiedy dziecko jest jedynym świadkiem przemocy i jak już do takich zeznań ma dojść do dziecko składa zeznania w obecności biegłego psychologa, który ma czuwać nad jego stanem emocjonalnym – wyjaśnia ekspertka.

Ustawa antyprzemocowa nie nakłada natomiast natychmiastowego obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli sprawca utrzymuje dziecko w tej sytuacji trzeba złożyć odpowiednie pismo do sądu rodzinnego by ten obowiązek alimentacyjny został orzeczony i sytuacja dziecka została finansowo uregulowana. Pamiętajmy, że sądy rodzinne są zobowiązane do tego, aby takie sytuacje regulować w sposób niezwłoczny i natychmiastowy.

Według statystyk, rocznie prawie 250 tys. osób w Polsce może być zagrożonych stosowaniem przemocy domowej, przy czym są to jedynie przypadki ujawnione. Często ofiary tak bardzo boją się swoich oprawców, z którymi mieszkają, że nie zgłaszają swojej sytuacji do odpowiednich organów. Ponadto, mimo interwencji policji sprawca często dalej ma możliwość do stosowania przemocy i zastraszania członków rodziny. Ustawa ma na celu zapewnienie większej ochrony dla ofiar przemocy domowej. O zmianę przepisów od lat apelowały organizacje zajmujące się walką z przemocą domową i opieką nad ofiarami takiej przemocy. Dzięki nowym przepisom Polska ma szansę do dołączenia do krajów, w których pomoc dla ofiar przemocy domowej będzie bardziej skuteczna.

źródło: PR

22 grudnia 2020