Wykluczenie społeczne

Tychy. Wkrótce otwarcie sklepu społecznego

Na terenie Tyskich Hal Targowych powstanie sklep społeczny dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Będą one mogły w nim kupić w atrakcyjnych cenach artykuły spożywcze, środki higieny osobistej oraz środki czystości. Sklep będzie prowadziła Fundacja Spichlerz.

Idea sklepu społecznego polega na pomocy osobom, które trwale lub tymczasowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Można w nim nabyć pełnowartościowe produkty, często z krótkim terminem ważności, w cenach niższych niż w tradycyjnych sklepach. Przy okazji to także przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i produktów spożywczych.

Aby móc korzystać z usług sklepu społecznego potrzebne będzie skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Zasady przyznawania skierowań będą bardzo proste i nie będą to sztywne reguły jak na przykład w przypadku pomocy społecznej. Będziemy rozmawiać i analizować sytuację osób, które będą chciały skorzystać z takiej formy pomocy. Chcemy po prostu pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują – wyjaśnia Iwona Bińkowska, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.

Sklep społeczny może odegrać ważną rolę w kontekście stale rosnącej inflacji, ale także i wojny w Ukrainie.

– Pomysł na utworzenie sklepu pojawił się już jakiś czas temu, ale jego wcześniejsze otwarcie uniemożliwiała pandemia i problemy formalne. Teraz to miejsce jest uruchamiane w dobrym momencie. Stale rosnące ceny sprawiają coraz większe problemy finansowe społeczeństwa. Jestem przekonany, że będziemy także mogli pomagać uchodźcom z Ukrainy, którzy trafią do naszego miasta – zapewnia Maciej Gramatyka, zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Społecznych.

Prowadzenie sklepu społecznego powierzono Fundacji Spichlerz. Pomieszczenie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, znajduje się na piętrze Tyskich Hal Targowych przy al. Piłsudskiego 8. Oprócz sklepu będzie tam funkcjonowała Klubokawiarnia, która ma być miejscem spotkań tyszan i sprzyjać ich integracji. Łącznie w tym roku Miasto Tychy przeznaczy na funkcjonowanie sklepu społecznego 190 tysięcy złotych. Otwarcie zaplanowano na 30 marca 2022 roku.

Źródło: UM Tychy. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

6 marca 2022