Wykluczenie społeczne

Toruń. Wigilia dla samotnych oraz dla bezdomnych – można wesprzeć te inicjatywy

Święta zbliżają się wielkimi krokami, ale nie wszyscy będą mieli możliwość spędzić je w rodzinnym gronie. Specjalnie dla takich osób Toruńska Fundacja Rozwoju “Wszystko Jest Możliwe” i członkini Rady Okręgu Bydgoskie Małgorzata Kałdowska organizują wyjątkowe, wigilijne wydarzenia. Ruszyły zbiórki na organizacyjne wsparcie tych inicjatyw.

Pierwszą z nich jest Wigilia dla Samotnych, organizowana już po raz 9. – tym razem przy parafii św. Jakuba w Toruniu. Chętni, aby 24 grudnia zasiąść przy wspólnym stole mogą zapisywać się do 19 grudnia pod nr tel.: 661-520-766. Do tej pory w świątecznej wieczerzy brało udział ok. 20 osób i organizatorom udawało się ją przygotować własnym sumptem. Tym razem jednak, wobec wzrastających cen i inflacji, potrzebna jest pomoc. Dowolne kwoty można wpłacać na stronie zbiórki. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów cateringu i świątecznych paczek. Pomagać przy organizacji wydarzenia można także w inny sposób – m.in. przekazując choinki czy uczestnicząc w dekoracji sali.

Inicjatywa zorganizowania takiej Wigilii zrodziła się z potrzeby serca. Znałam osoby, które podczas świąt były same i chciałam to zmienić – opowiada Małgorzata Kałdowska, organizatorka wydarzenia.– Przygotowania do Wigilii zaczynają się już tydzień wcześniej, wolontariusze pomagają w dekoracji drzewek i sali. Wcześniej zamawiam catering i przygotowuję symboliczne prezenty. Sama Wigilia rozpoczyna się wspólną modlitwą i przeczytaniem fragmentu pisma świętego. Potem dzielimy się opłatkiem i zasiadamy do wieczerzy. Zawsze wspólnie kolędujemy. Uczestnicy tego wydarzenia są wzruszeni i bardzo wdzięczni, że nie muszą być w ten dzień samotni.

Mieszkańcy Torunia mogą także wspomóc organizację Wigilii dla Bezdomnych, którą jak co roku przygotowuje Toruńska Fundacja Rozwoju “Wszystko jest możliwe”, prowadząca m.in. grupę wsparcia Coffee House. Organizacja od 7 lat pomaga osobom bezdomnym i uzależnionym, m.in. poprzez dostarczanie im leków, odzieży i posiłków, a także organizując wsparcie terapeutyczne. 23 grudnia o 18.00 obok wejścia do budynku fundacji przy ul. Waryńskiego odbędzie się Wigilia dla osób bezdomnych. Uczestnicy mogą liczyć na ciepłe posiłki i ciasta, paczki świąteczne, a nawet usługi fryzjerskie czy porady lekarza. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania kolęd przy choince.

– Zbieramy pieniądze na zorganizowanie całej Wigilii dla naszych podopiecznych oraz osób bezdomnych, które trafią tutaj prosto z ulicy, uzależnionych, które przyjdą na naszą kolację. Zbieramy na wypełnienie paczek odzieżą, długoterminowymi produktami spożywczymi, lekami, potrzebnymi przedmiotami codziennego użytku, chemią osobistą, słodkościami, itp. Jeśli zbierzemy więcej, środki przeznaczymy na pomoc najpilniej potrzebującym – informuje fundacja na stronie zbiórki.

Pomagać można także, dowożąc do Coffee House niezbędne artykuły, m.in. środki czystości i środki medyczne, jednorazowe naczynia, worki na śmieci, odzież czy produkty żywnościowe. Godzinę przed Wigilią można także dowozić gotowe dania. Pieniądze na wsparcie paczek świątecznych można również wpłacać na konto fundacji z dopiskiem “Wigilia” – Toruńska Fundacja Rozwoju “Wszystko Jest Możliwe”, 31 2030 0045 1110 0000 0421 4100

Źródło: oprac. za tylkotorun.pl. Zdjęcie – Fundacja “Wszystko Jest Możliwe, 

23 listopada 2022