Interwencje

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży bez rządowego wsparcia. Petycja do premiera

Każdego dnia w Polsce czworo dzieci próbuje odebrać sobie życie. Tymczasem rząd nie chce dłużej współfinansować działającego od kilkunastu lat Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. To kolejny cios dla wszystkich, którym leży na sercu los pogrążonej w zapaści polskiej psychiatrii dziecięcej.

Partnerem rządu, który nie radzi sobie z kryzysem psychiatrii dziecięcej, mogą być wyspecjalizowane w niesieniu pomocy młodym ludziom fundacje. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest jedną z największych w Polsce. Prowadzony przez nią Telefon Zaufania 116 111 to jeden z kluczowych elementów przeciwdziałania najgorszym skutkom kryzysów psychicznych wśród młodych Polaków.

Faktem jest, że pod koniec 2020 r. rząd uruchomił własny, działający przy biurze Rzecznika Praw Dziecka „Dziecięcy Telefon Zaufania” – należy liczyć na to, że i on w sposób skuteczny i zgodny ze standardami będzie pomagał najmłodszym.

Jak się okazuje, od 2022 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie będzie dostawała na Telefon już ani złotówki. Znów będzie musiała liczyć na wsparcie prywatnych darczyńców.

W opublikowanej petycji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele fundacji piszą:

„Nie rozumiemy tej sytuacji. Wobec pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i ogromnych problemów społecznych wywołanych pandemią, telefon 116 111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju. Wiemy, że obecna oferta pomocy telefonicznej w Polsce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu ze strony dzieci. Dlatego apelujemy o współfinansowanie telefonu ze środków budżetu państwa! Dzieci liczą na to wsparcie!”.

PS. Kilka godzin od uruchomienia zbiórki wystarczyło, by zebrać 350 tysięcy złotych potrzebnych na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania 116 111. Ponieważ rząd całkowicie pozbawił finansowego wsparcia telefonu dla dzieci i młodzieży, internauci wzięli sprawę w swoje ręce. Nie zawiedli. Wciąż można jednak podpisywać ważny apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: oprac, za onet.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

17 stycznia 2022