Taniec w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet
News, Przemoc domowa

Taniec w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet

Akcja „Nazywam się Miliard/One Billion Rising” przeciwko przemocy wobec kobiet odbywa się w Walentynki w wielu krajach od 2013 roku. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc, rządzę swoim ciałem – tak formę demonstracji tłumaczą organizatorzy. Podkreślają, że wspólny taniec wyzwala energię i jest manifestacją siły.

W ramach akcji 14 lutego br. tańczono w wielu miejscach w kraju, m.in. w holu Senatu RP. Organizatorki akcji wyrażają nadzieję, że w tej kadencji Sejm i Senat zajmą się ważnymi kwestiami dotyczącymi ofiar przemocy seksualnej, między innymi zmianą definicji gwałtu w polskim prawie.

Polski organizator – Fundacja Feminoteka – co roku wybiera temat przewodni akcji. W tym roku celem jest doprowadzenie do zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. Wybrano hasło: „Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt”.

„Jedna za miliard – miliard za jedną” – to przyświecające całej akcji hasło, symbolizujące solidarność oraz wsparcie dla dziewcząt i kobiet doświadczających przemocy. Pomysłodawczynią w 2011 roku była amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”.

źródło: TVN24

14 lutego 2020