News

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Nabożeństwo w Warszawie

Módlmy się za imigrantów, pomagajmy na miarę naszych możliwości, tak jak to pięknie zrobiliśmy z uchodźcami ukraińskimi – zachęcił kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu pod hasłem „Umrzeć z nadziei”, które odbyło się w parafii św. Barbary. 

Organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio modlitwy zbiegają się z obchodzonym w Kościele powszechnym już po raz 109. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, który przypada w niedzielę 24 września.

W uroczystości udział wzięli m.in. uchodźcy i imigranci mieszkający w stolicy. Zaproszeni zostali także wszyscy, którzy w ten sposób chcą okazać im swoją solidarność. Podczas modlitwy wiernych zostały przypomniane imiona i historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy. Odbyła się także procesja z fotografiami przedstawiającymi uchodźców zmagających się z trudami swojej tułaczki. Podobne fotografie rozmieszczono w całym kościele.

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób.

W Polsce Wspólnota Sant’Egido regularnie spotyka się z uchodźcami z Ukrainy i innych krajów, prowadzi Szkołę Pokoju dla dzieci i zajęcia dla nastolatków, zaś w lipcu zorganizowała wspólne wakacje z rodzinami uchodźców z Ukrainy, Afganistanu, Egiptu, Iraku i Białorusi.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

Źródło: oprac. za ekai.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

24 września 2023