Uchodźcy z Ukrainy

W Krakowie i Warszawie. Stowarzyszenie Mudita zorganizowało punkty recepcyjne dla niepełnosprawnych uchodźców

Od 9 czerwca działa punkt recepcyjny dla osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy w Krakowie. Podobny punkt zostanie otwarty w Warszawie 13 czerwca. To inicjatywa Stowarzyszenia Mudita. Jaką pomoc znajdą tam ukraińscy obywatele i obywatelki?

Punkt recepcyjny w Krakowie i Warszawie to miejsca tymczasowego pobytu przystosowane do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz przewlekle chorych i ich rodzin, które uciekają przed wojną w Ukrainie.

W każdym z punktów przygotowanych jest 40 miejsc noclegowych, 2 łóżka rehabilitacyjne, dowiezione zostały też komfortki, toalety są przystosowane do osób poruszających się na wózkach, jest wsparcie fizjoterapeutki, pomieszczenie do zabaw, a także pomieszczenie do odpoczynku i wyciszenia. Jest także możliwość zapewnienia opieki medycznej.

Osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore wraz z rodzinami mają kilkudniowe schronienie, wyżywienie i opiekę. W tym czasie Stowarzyszenie Mudita podejmuje starania, aby znaleźć długotrwałe lub stałe miejsce pobytu w Polsce lub za granicą, a także wsparcie finansowe, formalne i organizacyjne.

– Takie miejsca są niezbędne, by pomóc tym, którym najtrudniej jest podjąć decyzję o wyjeździe – mówi Marta Wiaderkiewicz ze Stowarzyszenia Mudita. – Doświadczenie uchodźstwa w sytuacji, gdy jest się osobą z niepełnosprawnością lub sprawuje się nad nią opiekę, to ogromne wyzwanie. Wiele takich rodzin w ogóle nie decyduje się na ucieczkę ze względu na różnego rodzaju bariery i nieokreślony cel podróży. Niektóre zmuszone są pozostawić swoich bliskich w ogarniętym wojną kraju – dodaje.

Punkt w Krakowie

Adres: ul. Ujastek 7, Kraków. Kontakt: tel.: +48 602 248 237, e-mail: punktkrakow@stowarzyszeniemudita.pl

Punkt jest czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

Punkt w Warszawie

Uruchomienie punktu zaplanowane jest na 13 czerwca 2022 roku.

Adres: ul. Podczaszyńskiego 12, Kontakt: tel.: +48 602 248 136, e-mail: punktwarszawa@stowarzyszeniemudita.pl

Infolinia

Od pierwszego dnia wojny nieprzerwanie działa infolinia Stowarzyszenia Mudita, dedykowana ukraińskim rodzinom uchodźczym z niepełnosprawnościami. Koordynatorzy infolinii wspierają informacyjnie i organizacyjnie.

Linia działa codziennie w godz. 9:00–21:00 pod numerem: +48 539 866 471 oraz pod adresem e-mail: ukraina@stowarzyszeniemudita.pl

– Jeżeli posiadacie informacje o osobach, które już teraz potrzebują schronienia, a w „zwykłych” punktach recepcyjnych nie jest możliwe spełnienie ich podstawowych potrzeb, prosimy o kontakt! – apeluje Marta Wiaderkiewicz ze Stowarzyszenia Mudita.

Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 czerwca 2022