Niepełnosprawność

Spała. 15. Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

We wtorek (21 czerwca) w Centrum Ośrodku Sportu w Spale zorganizowano wyjątkowe zawody sportowe. Ponad 600 zawodników wzięło udział w 15. Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych. Rywalizowali ze sobą w 14 konkurencjach.

Na początku było ślubowanie, później sportowa rywalizacja. Zawodnicy startujący w zawodach reprezentowali: warsztaty terapii zajęciowej, szkolne ośrodki wychowawcze i środowiskowe domy pomocy społecznej.

Konkurencje zostały dostosowane do zawodników.- Staraliśmy się dopasować konkurencje do możliwości uczestników, czyli osób niepełnosprawnych z różnym stopniem niepełnosprawności. Na liście konkurencji znalazły się m.in. biegi na 50, 100, 200 i 400 m, rzut piłeczką palantową, piłką lekarską, czy jazda na wózkach na dystansie 100 m – mówi Ewa Marciniak, jedna z organizatorek igrzysk, wicedyrektor Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej.

Zawodnicy przyznali, że sport to ich pasja. Tłumaczyli, że powodów, by go uprawiać jest wiele. Uczestnicy spalskiej olimpiady podkreślali również, że sport to możliwość stawiania sobie celów i pokonywania barier.

Wśród 14 dziedzin sportowych znalazły się: biegi, sztafeta, rzuty piłkami, pchnięcie kulą, skoki w dal.

Sędziowie docenili zaangażowanie zawodników. Najlepsi stanęli na podium i dostali medale. Wszyscy otrzymali dyplomy, bo każdy był tu dziś wygrany.

Źródło: oprac. za radiolodz.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 czerwca 2022