Bezrobotność

Sopot. Kompleksowe profesjonalne wsparcie bezdomnych

Miasto Sopot przez cały rok oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności, zapewnia schronienie, ciepły posiłek oraz różne działania wspierające i aktywizujące. Współpracuje z organizacjami, które profesjonalnie zajmują się zapewnieniem kompleksowego wsparcia osobom w kryzysie bezdomności. Dofinansowuje te działania, tak aby wszystkie osoby potrzebujące otrzymały niezbędną pomoc.

W Sopocie głównym organizatorem i koordynatorem działań pomocowych na rzecz osób potrzebujących jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który również monitoruje sytuację osób zagrożonych bezdomnością. Ściśle współpracuje z organizacjami wspierającymi osoby doświadczające bezdomności, m.in. z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, Agape oraz Monar-Markot, prowadząc różnorodne lokalne działania: począwszy od podstawowej pomocy wynikającej z ustawy, jak i działania ponadstandardowe, np. streetworking czy Autobus SOS. Czasem zaspokojenie podstawowych potrzeb: noclegu, schronienia czy ciepłego posiłku jest pierwszym i niezbędnym elementem wsparcia, ale równolegle prowadzona jest praca socjalna.

Każda osoba, która znalazła się w trudnej, kryzysowej sytuacji i nie może sobie z nią samodzielnie poradzić, może liczyć na nasze wsparcie – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Instytucje miejskie oraz organizacje pozarządowe oferują różne formy pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb, zarówno w formie posiłku, schronienia oraz zaspokojenia niezbędnych potrzeb. Nie możemy jednak nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, osoba doświadczająca bezdomności musi wyrazić na to zgodę. 

Problemy społeczne występujące wśród osób doświadczających bezdomności, często nakładają się na siebie i wymagają kompleksowego podejścia oraz długotrwałej pracy z osobą w kryzysie bezdomności. To m.in. motywowanie do podjęcia terapii uzależnień, wspieranie w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy czy udzielanie wsparcia w zakresie uzyskania lokalu socjalnego z zasobów Gminy Miasta Sopotu.

Regularne lustracje miejsc niemieszkalnych we współpracy ze Strażą Miejską lub Policją, pozwalają na stały kontakt także z tymi osobami w kryzysie bezdomności, które nie szukają pomocy w instytucjach.  Pracownicy socjalni podczas takich spotkań proponują różne formy wsparcia oraz wyjścia z bezdomności, motywują do zmiany sytuacji życiowej. Każda osoba doświadczająca bezdomności, jeśli wyrazi na to zgodę, może zostać skierowana do schroniska lub noclegowni.

Od ponad 11 lat pracownicy MOPS Sopot prowadzą w sopockich szkołach zajęcia edukacyjne, których celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na potrzeby osób doświadczających bezdomności, chorych, starszych, z niepełnosprawnościami, znajdujących się w sytuacji kryzysowej. To takie lekcje wrażliwości i dobrego, właściwego pomagania.

Realizowane przez UM Sopot oraz sopocki MOPS kampanie społeczne „Nie bądź obojętny” czy „Pomagaj mądrze! Nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej!” to ważny element edukacji społeczeństwa oraz przełamywania stereotypów dotyczących bezdomności i żebrania.

Współpraca z lokalnymi instytucjami, kościołami, szkołami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi pozwala na rozpowszechnianie wiedzy o dostępnych formach pomocy, ale także zwraca uwagę mieszkańców Sopotu i turystów na potrzebę wyjrzenia poza stereotyp oraz zatrzymania się nad losem drugiego człowieka.

Zespół ds. Osób Bezdomnych w sopockim MOPS dysponuje szeregiem narzędzi niezbędnych do rozwiązywania problemu bezdomności. Najważniejszym jednak elementem jest chęć współpracy w dążeniu do zmiany swojej sytuacji przez osobę, która jej doświadcza.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

13 kwietnia 2023