Bez kategorii

Skoczów. Potrzebne wsparcie projektu „Budujemy Przestrzeń Opatrzności”

Projekt „Budujemy przestrzeń opatrzności” to budowa Domu dla 48 chłopców – dla już mieszkających w Skoczowie i dla 9 nowych. Dom prowadzony jest przez Siostry Służebniczki Dębickie oraz osoby zaangażowane w niesienie pomocy niepełnosprawnym intelektualnie.

Obecnie chłopcy mieszkają w dwóch budynkach: zabytkowym z 1910 r. – 23 podopiecznych i w wynajmowanym budynku oddalonym o kilkaset metrów od głównego budynku mieszka 16 chłopców. Dom szczególnie ten zabytkowy jest całkowicie nie funkcyjny do prowadzenia takiego dzieła. Wiąże się to z licznymi problemami takimi jak: wysokie pomieszczenia, słabe zaplecze sanitarne, duże odległości pomiędzy pokojami mieszkalnymi, brak pomieszczeń do zabaw, terapii i rehabilitacji, izolatek dla chorych,itp.

– Przestrzeń, która ma powstać będzie przeznaczona dla wyjątkowych chłopców ze Skoczowa. Każdy z nich mimo zmagań ze skutkami związanymi z niepełnosprawnością jest dla nas Skarbem nie do końca jeszcze odkrytym. Chociaż wymagają wsparcia i towarzyszenia im w podążaniu przez życia szlak są dla nas darem i zadaniem. Tworzymy z nimi codzienność poprzez obecność przy najdrobniejszych czynnościach życiowych po zachwyt nad umiejętnościami wykraczającymi daleko poza horyzonty osób zdrowych (jak dumnie o sobie myślimy) – czytamy na stronie projektu.

Obecnie „Budowa przestrzeni opatrzności” jest na etapie opracowania projektu wraz z pozyskiwaniem pozwoleń i uzgodnień co do warunków w zaplanowanej lokalizacji. Dom będzie w sąsiedztwie obecnie istniejącego budynku wpisanego w rejestr zabytków Skoczowa co nie ułatwia zadania. W obecnie istniejącym budynku pozostaną: kaplica, biura, kuchnia, pralnia oraz powstaną pomieszczenia do celów terapii i rehabilitacji a także gabinety dla specjalistów. Pierwszy etap to koszty projektu i wykonania fundamentów – to wydatek 900 000 zł .

Siostry, pracownicy oraz chłopcy z niepełnosprawność liczą na wsparcie osób, którym na sercu leży pomoc osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Jak można to zrobić? Sposobów jest kilka:

  • poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie projektu https://przestrzenopatrznosci.pl/ i kliknięcie przycisk „Wpłać”, następnie zostaniesz przeniesiony do płatności internetowych.
  • wykonując TRADYCYJNY PRZELEW,
  • licytując twórczość podopiecznych domu. Można także zamówić figurkę bł. Edmunda, które wykonują podopieczni na zajęciach terapii zajęciowej.

Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie Przestrzeń Opatrzności. Chłopcy ze Skoczowa z utęsknieniem czekają na swój nowy dom.

źródło: OX.pl

8 czerwca 2021