Sandomierz. Powstał Zakład Aktywności Zawodowej
Niepełnosprawność

Sandomierz. Powstał Zakład Aktywności Zawodowej

19 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej, utworzonym w Sandomierzu przez diecezjalną Caritas. Ta praca, jak mówią opiekunowie, ma wymiar nie tylko materialny, ale również integruje, rozwija oraz buduje poczucie własnej wartości. W środę, 14 kwietnia zakład został oficjalnie otwarty i poświęcony.

To pierwszy ZAZ w powiecie sandomierskim i szósty w województwie świętokrzyskim. Zatrudnienie znalazły w nim osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Są to absolwenci Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego “Radość Życia”, prowadzonego przez Caritas, ale również osoby pozostające do tej pory w domach.

W zakładzie funkcjonują dwie pracownie: gastronomiczna i gospodarcza. W pierwszej przygotowywane są posiłki dla dzieci i młodzieży z ośrodka „Radość Życia” oraz dla osób starszych, samotnych i ubogich z dekanatu sandomierskiego. Natomiast do zadań pracowni gospodarczej należy utrzymywanie czystości oraz terenów zielonych w obrębie placówek Caritas.

Podopieczni ZAZ zatrudnieni są na umowę o pracę, w niepełnym wymiarze, którą wykonują w systemie dwuzmianowym przez trzy godziny i 45 minut w ciągu dnia pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Ponadto codziennie korzystają z godzinnej rehabilitacji, który pomaga im usprawniać kondycję fizyczną.

ZAZ funkcjonuje w budynku Caritas przy ulicy Trześniowskiej. Utworzony został dzięki funduszom przekazanym przez zarząd województwa świętokrzyskiego. Była to suma 450 tys. zł. Renata Janik, członkini zarządu poinformowała o przyznaniu dodatkowych środków, kwoty 183 tys. zł, która umożliwi zatrudnienie od maja kolejnych 11 pracowników.

Jak zapowiedziała Magdalena Król-Juda, kierownik zakładu, działalność gastronomiczna ma być poszerzona o usługi w formie cateringu dla osób starszych, schorowanych i ubogich, które nie są w stanie samodzielnie przygotować gorącego posiłku, a także o organizację spotkań okolicznościowych. Ponadto w planach jest rozwinięcie działu florystycznego, uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz otwarcie pralni chemicznej.

źródło: tyna.info.pl

15 kwietnia 2021