Niepełnosprawność

Ruszył projekt „Śląskie bez barier”. Niepełnosprawni poznają turystyczne atrakcje

Siedem instytucji otrzymało w piątek (24 czerwca) w Bielsku-Białej czeki na realizację projektów umożliwiające niepełnosprawnym poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Krainy Górnej Odry. Samorząd województwa śląskiego zainaugurował projekt „Śląskie bez barier”.

W uroczystości uczestniczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Samorząd przeznaczył na projekt 500 tys. zł. Jego celem jest rozszerzenie zasięgu propozycji kierowanych do osób z dysfunkcjami na wszystkie części województwa. „Jest to pierwszy tego typu konkurs w dziedzinie turystyki skierowany do osób z niepełnosprawnościami, jaki ogłosiło województwo śląskie” – poinformował rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka.

Departament turystyki urzędu na realizację zadań rozpisał konkurs „Śląskie. Turystyka bez barier”. „W wyniku realizacji zadań ponad 2 tys. osób z niepełnosprawnościami będzie miało okazję aktywnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach. Rajdy piesze i rowerowe, spływy czy wspinaczka w asyście przewodnika i opiekuna umożliwią osobom z dysfunkcjami poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy Krainy Górnej Odry. Przeszkolonych zostanie również 140 osób w zakresie obsługi. Zadania realizować będzie siedem podmiotów” – wskazał rzecznik.

Jak podkreślił, „istotnym obszarem wsparcia jest poprawa infrastruktury turystycznej, czyli likwidacja barier, nośniki i materiały promocyjne dla niewidomych, a także szkolenia przewodników i opiekunów”.

Wśród instytucji, które otrzymały w piątek czek, jest stowarzyszenie Region Beskidy prowadzące Euroregion Beskidy. Otrzymało ponad 106 tys. zł na projekt „Beskidy bez barier”.

Dyrektor biura Euroregionu Marcin Filip powiedział, że celem projektu jest pokazać, iż góry nie są niedostępne dla niepełnosprawnych. „Chcemy umożliwić niepełnosprawnym wyjazd w góry” – wskazał.

Poinformował, że w wakacje zorganizowanych zostanie pięć wycieczek w różnych terminach. W każdej będzie mogło wziąć udział 60 osób. „Osoby ze szczególnymi potrzebami muszą mieć odpowiednie warunki, czyli koleje linowe. Skorzystamy z wyciągów gondolowych na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku i Szyndzielnię w Bielsku-Białej. Będą też dwie imprezy integracyjne: w Żywcu i przy Jeziorze Żywieckim” – powiedział.

Dyrektor biura dodał, że w Bielsku-Białej zrealizowana zostanie też jedna inwestycja. „Wykonany zostanie podjazd na stacji kolei linowej na Szyndzielni, by osoby na wózkach mogły z niej skorzystać” – powiedział.

Źródło: oprac. za portalsamorzadowy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 czerwca 2022