Niepełnosprawność

Ruszy państwowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w resorcie rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących. Podał, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie partnerem strategicznym tego działania.

Wspólnie z NFZ i PFRON przygotowywana jest lista asortymentu, który będzie musiał być na stanie wypożyczalni. Wypożyczalnia będzie centralnie zarządzana, jeśli chodzi o serwisy i utrzymanie dostępności produktów i urządzeń wspierających rehabilitację i poruszanie się osób niepełnosprawnych.

W oparciu o sieć lekarzy, o sieć PFRON, NFZ osoby z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać z wypożyczalni dany produkt dostosowany do ich potrzeb. Pracownicy agencji wówczas prześlą taki ostateczny produkt bezpośrednio na adres domowy osoby, która będzie tego sprzętu używać. Po okresie, który będzie w danym przypadku obowiązywał, sprzęt wróci, będzie poddany serwisowi, następnie będzie mogła go wypożyczyć inna osoba.

W przypadku dzieci sprzęt musi być wymieniany, gdyż „musi rosnąć wraz z nimi”, a to oznacza często dla rodzin konieczność kupowania co roku nowego. Możliwość wypożyczania sprzętu przez rodziców z jednej strony zmniejszy ich wydatki, a z drugiej strony ułatwi dostęp do profesjonalnego, najwyższej jakości sprzętu.

Źródło: oprac. za  Pulsem Medycyny. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

5 października 2021