Imigranci, News

Rośnie bezrobocie w Polsce, a pracodawcy pilnie potrzebują cudzoziemców

Choć liczba bezrobotnych w Polsce przekroczyła pod koniec maja milion, przedsiębiorcy z kilku branż, a także rolnicy z utęsknieniem czekają na masowy powrót Ukraińców i innych cudzoziemców.

Prawie nikt nad Wisłą nie chce wykonywać niektórych prac. Największe braki pracowników są w budownictwie, logistyce, przetwórstwie spożywczym oraz na plantacjach najpopularniejszych owoców.

Z danych Straży Granicznej wynika, że po kwietniowym zastoju (granicę Polski przekroczyło wówczas zaledwie 34 tys. Ukraińców, najmniej w tym stuleciu), nastąpiło wyraźne ożywienie (w maju liczba Ukraińców wzrosła do 94 tys.). Oba MSZ przyznają, że zapotrzebowanie polskich firm na pracowników z Ukrainy jest ogromne, a jednocześnie wielu Ukraińców chce jak najszybciej wrócić do pracy nad Wisłą.

Komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan:

Rosnące bezrobocie niekoniecznie musi zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników cudzoziemskich. Osoby zwalniane z zakładów pracy nie zawsze są gotowe do wykonywania innych zadań, zwłaszcza jeśli wymagałoby to od nich zmiany miejsca zamieszkania. Również rodzaj wykonywanej pracy oraz oferowane stawki mogą stanowić barierę, której wielu Polaków nie będzie chciało lub mogło przełamać. Z drugiej strony pracodawcy oczekują określonych kompetencji i umiejętności, których Polacy lądujący dziś na bezrobociu nie posiadają. Tymczasem pracownicy cudzoziemscy, szczególnie przyjeżdżający na krótkie okresy, są bardziej mobilni, zarówno jeśli chodzi o miejsce pracy, jak i zakres wykonywanych zadań. Bywa, że ich przewagą są właśnie umiejętności, których aktualnie poszukują polscy pracodawcy. Odmrażanie gospodarki i sezon prac w rolnictwie sprzyjają przyjazdom cudzoziemców do pracy. Dobrym rozwiązaniem wprowadzonym w ramach tarcz antykryzysowych było przedłużenie ważności pozwoleń na prace oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na okres ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego. Pozwoliło to zapewnić ciągłość pracy szczególnie w tych firmach, w których znaczną część załogi stanowili pracownicy spoza Unii Europejskiej.

źródło: Dziennik Polski

11 czerwca 2020