News, Więzienie

Resocjalizacja w dobie pandemii

Celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest między innymi wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności zaś poczucia odpowiedzialności.

I właśnie te intencje przyświecają funkcjonariuszom Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach, którzy od końca kwietnia realizują w murach jednostki program resocjalizacyjny kształtujący kompetencje społeczne pn.: „Co to jest koronawirus 2019-nCoV”.

Funkcjonariusze tarnogórskiego aresztu są przekonani, że nie ma nic ważniejszego niż profilaktyka. Wiedzą też, że kiedy mija poczucie zagrożenia ludzie zapominają o profilaktyce. Dlatego też nigdy nie jest za późno, aby przekazywać i utrwalać wiedzę o koronawirusie.

Celem programu „Co to jest koronawirus 2019-nCoV” jest zapoznanie osadzonych z bieżącymi informacjami na temat koronawirusa 2019-nCoV, choroby COVID 19, którą wywołuje, a także związanej z nią profilaktyki. Uczestnicy programu nabywają wiedzę na temat sposobów minimalizowania ryzyka zakażenia, funkcjonowania osób zakażonych i chorych oraz sposobów ich leczenia.

Projekt realizowany jest przez wychowawców oraz psychologów Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Program resocjalizacyjny dotyczący koronawirusa, prowadzony w tarnogórskiej jednostce penitencjarnej to nie tylko suche fakty o wirusie i wspomniana już profilaktyka. Uczestnicy projektu w trakcie trwania zajęć zachęceni są bowiem do refleksji na temat swoich postaw wobec osób chorych i zakażonych.

źródło: Służba Więzienna

5 czerwca 2020